Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Предмет, метод і задачі курсу



Економіка – це наука про те, як суспільство використовує визначені обмежені ресурси для виробництва корисних продуктів (послуг) і розподіляє їх серед різних груп людей.

Дисципліна „Економіка підприємства” вивчає форми, особливості прояву і використання економічних законів, дослідження закономірностей у розвитку підприємства з метою використання їх для підвищення ефективності функціонування.

Предметом курсу „Економіка підприємства”буде проява дії економічних законів на підприємствах різних галузей і форм власності, господарський механізм, що забезпечує в процесі виробництва і реалізації продукції досягнення найкращих результатів при оптимальних витратах ресурсів.

Господарський механізм являє собою сукупність різних форм і методів які використовуються для свідомого, цілеспрямованого впливу на економіку з метою всілякої її інтенсифікації і підвищення ефективності.

Об`єктом вивчення курсу є промислове підприємство.

Підприємство – самостійний господарський суб'єкт економіки, що випускає продукцію, виконує роботи та надає послуги з метою задоволення суспільних потреб і одержання прибутку.

У ринковій економіці підприємство самостійно планує основні напрями та умови своєї діяльності, розпоряджається трудовими, матеріальними та фінансовими ресурсами. Воно саме вибирає ділових партнерів, вступає в договірні відносини з ними, здійснює зовнішньоекономічну діяльність.

Основні критерії, що визначають суб`єкта господарювання як підприємство, є такі:

- закінчений цикл відтворення, тобто його продукція в умовах поділу праці набуває форми товару;

- володіння правом юридичної особи;

- наявність трудового колективу;

- самостійне ведення виробничо-господарської діяльності;

- використання у виробничій діяльності відповідного майна;

- відсутність в організаційній структурі підприємства інших суб`єктів господарювання, що володіють правом юридичної особи;

- ведення справи на принципах господарського або комерційного розрахунку.

Внутрішні фактори розвитку підприємства:

- фактори ресурсного забезпечення виробництва. До них відносяться виробничі фактори (будинки, спорудження, устаткування, інструменти, земля, сировина і матеріали, паливо, робоча сила, інформація та ін.), тобто все те, без чого немислиме виробництво продукції і надання послуг у кількості і якості, що вимагаються ринком.

- фактори, що забезпечують бажаний рівень економічного і технічного розвитку підприємства (НТП, організація праці і виробництва, підвищення кваліфікації, інновації, інвестиції та ін.);

- фактори, що забезпечують комерційну ефективність виробничо-господарської діяльності підприємства (уміння вести високоефективну комерційну, постачальницьку і збутову) діяльність.

Основними методами економічної науки є:

- діалектичний метод (основний науковий метод пізнання економіки);

- методи порівняльного аналізу і графічних зображень;

- описовий;

- гіпотетичний;

- дедуктивний та ін.

Основними задачами курсу є:

- розгляд основних елементів господарського механізму, що діє на підприємствах;

- освоєння нових форм і методів господарювання, зумовлюваних вимогами ринкової економіки;

- вивчення особливостей економіки й організації підприємств різних форм власності.

Основною задачею є дослідження резервів і шляхів підвищення ефективності діяльності підприємства.

Це зводиться до:

· визначенню ресурсів, якими володіє підприємство (устаткування, кількість робочої сили);

· створенню противитратного механізму господарювання, що забезпечив би ефективне використання матеріальних, трудових, фінансових ресурсів і на цій основі конкурентноздатність підприємства на внутрішньому і світовому ринку.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 265 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...