Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Кошти підприємств, їх кругообіг та обіг. Основний та обіговий капітал



Для того, щоб функціонувало те чи інше підприємство, воно повинно володіти певними коштами (капіталом). Кошти підприємств здійснюють кругообіг та обіг.

Підприємство насамперед авансує кошти для придбання факторів виробництва. Для цього потрібно вийти: а) на ринки засобів виробництва; б) на ринок праці для придбання необхідної за кількістю і якістю робочої сили. Отже, для нового підприємства капітал починає свій рух у сфері обігу як грошовий капітал, функцією якого є придбання елементів продуктивного капіталу. За наявності засобів виробництва і робочої сили розпочинається виробничий процес.

На другій стадіївідбувається продуктивне споживання засобів виробництва і робочої сили, тобто здійснюється виробництво, результатом якого є нові товари. На цій стадії продуктивний капітал перетворюється в товарний капітал. Після цього капітал знову повертається у сферу обігу.

На третій стадіїнові товари реалізуються на ринку. Для підприємців це означає, що товарний капітал перетворюється в грошовий, тобто знову набуває своєї первісної, вихідної форми. Особливість полягає лише в тому, що одержана сума грошей перевищує ту суму, яка була на першій стадії. За визначенням К. Маркса у ній міститься додаткова вартість.

Отже, капітал проходить три стадії і набуває відповідно трьох форм – грошової, продуктивної і товарної. Такий послідовний рух називають кругообігом капіталу.

Формула кругообігу капіталу така:

ЗВ

Г – Т … В … Т ' – Г ',

Рс

де Г – гроші; Т – товар; ЗВ – засоби виробництва; Рс – робоча сила; В – виробництво; … - переривання процесу обігу при переході до стадій виробництва і від неї до стадії обігу, Т ’=Т + т; Г ’ = Г + г.

Абсолютний обсяг капіталу підприємства визначається насамперед оптимальним розміром підприємства цієї сфери, а отже, величиною продуктивного капіталу. Наприклад, якщо машинобудування потребує значних капіталів, оскільки оптимальний розмір підприємства тут великий, то для роздрібної торгівлі великого капіталу не потрібно. Чим триваліший процес виробництва продукту, тим більший має бути продуктивний капітал.

На розмір капіталу підприємства впливають такі фактори: розмір продуктивного капіталу і зумовлений цим обсяг господарських операцій; відсоток за кредитні ресурси; інфляційні очікування, які сприяють зменшенню розміру грошового капіталу.

Отже, кругообіг коштів підприємства (капіталу) – це проходження ними трьох стадій (двох стадій обігу і стадії виробництва), перетворення його з однієї форми в іншу (грошову, продуктивну і товарну) і повернення у вихідну.

Безперервне повторення кругообігу капіталу називається обігом капіталу.

Залежно від особливостей функціонування капіталу у виробництві і способу перенесення його вартості на вироблений продукт він поділяється на основний і обіговий.

Основний капітал – це частина продуктивного капіталу, яка бере участь у багатьох кругообігах і переносить свою вартість на вироблений продукт частинами, в міру зношування. Вартість зношення основного капіталу компенсується амортизаційними відрахуваннями. Основний капітал включає будівлі, споруди, механізми, обладнання.

Обіговий капітал – це частина продуктивного капіталу, яка бере участь в одному кругообігу, і переносить свою вартість повністю на вироблений продукт. Він включає сировину, матеріали, комплектуючі.

Чим вище співвідношення між основним і обіговим капіталом на користь останнього, тим коротші виробничі цикли, тим швидше може обертатися капітал.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 1840 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...