Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Динаміка зовнішніх шарів Сонця



Визначимо умову, при якій порушується променева рівновага й виникає конвекція. Нехай конвективний елемент газу в нижній фотосфері був адіабатно зміщений догори на . Тоді Р *, ρ *, Т * конвективного елементу пов'язані співвідно­шеннями:

; (6.11)

Спочатку Р 1*, ρ 1*, Т 1* не відрізняються від Р 1, ρ 1, Т 1 оточного середовища. Якщо після підіймання ρ2*> ρ2, то рух конвективного елемента припиняється, й навпаки. При підійманні Р 2*= Р 2.

За цих умов з урахуванням (6.4) необхідно: Т 2*> Т 2.

Конвенція є, якщо при підійманні температура елемента зменшується повільніше, ніж температура оточного середовища:

.

Правий градієнт визначається насамперед величиною g в даному шарові (в умовах променевої рівноваги). Лівий – залежить від ступеня іонізації в даному шарові. Вже на h = –40 км речовина фотосфери не може знаходитись в променевій рівновазі, і далі на глибину 0,1· R ʘ = 105км пролягає конвективна зона.

Відстань, що її проходить елемент до його розвіювання в середовищі, називається довжиною шляху перемішування l. Звичайно вважають lβ (див. 6.1). Від l істотно залежать характеристики конвективних моделей.

Конвективна зона гріє хромосферу й корону. Над нею в фо­тосфері знаходиться стійкий шар, в якому виконується промене­ва рівновага. При зіткненні конвективних чарунок з речовиною цього шару виникають різні типи хвильових рухів. З них зву­кові поширюються зі швидкістю

(6.12)

Швидкість коливань частинок . В ході поширення хви­лі області з більшими Р та Т рухаються швидше й наздоганяють області з меншими Р та Т. Так утворюється ударна хвиля, в котрій кінетична енергія швидко переходить в теплову, й шари хромосфери, що їх досягає хвиля, нагріваються.

В хромосфері вздовж напряму магнітного поля поширюються також магнітогідродинамічні хвилі Х.Альвена (1942). Плазма веде себе як провідна рідина, якщо частота поширення коливань в ній менша за іонну циклотронну (гіромагнітну) частоту (ω < ωні). Силові лінії, вморожені в провідне середовище, рухаються разом з ним. Альвенівська хвиля зберігає свою форму при малому затуханні. При великих ρ

(6.13)

При малих ρ альвенівські хвилі переходять в електромагнітні. Виникаючи в одному місці та затухаючи в іншому, альвенівська хвиля здійснює обмін енергією, в тому числі між віддаленими областями газопилового середовища космічного простору. Її енергія може переходити в теплову, в енергію прискорених резонансних частинок (затухання Ландау) тощо.

У верхній хромосфері (Н = І Е, ρ ~10-14г/см3) υА ≈ 30км/с. При рухові вгору ці хвилі затухають з переводом енергії в теплову, тому в корону переноситься лише частка енергії гранул.

Згідно з спостереженнями, густина в короні розподілена по закону

.

На будь-якому r є певна ρ, що підтримується динамічно: газ витікає у простір, а речовина корони поповнюється з хромо­сфери та фотосфери. Спочатку швидкість газу υ < υ зв; рухаю­чись в міжпланетний простір, газ прискорюється, досягаючи υ > υ зв. Швидкість сонячного вітру поблизу Землі . Він здуває частинки й гази атмосфер планет, формує кометні хвости. Сонце втрачає 0,01 за 5 млрд. років ()ʘ.





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 298 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...