Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Сховища



Сховищем називається інженерна споруда, призначена для захисту людей від дії уражаючих факторів використання сучасної зброї, при аваріях, катастрофах та стихійних лихах.

За захисними властивостями сховища поділяються на класи:

Клас   Параметр I II III IV
Pф, кПа        
Косл        

Класифікація сховищ:

а) Збудовані і розташовані окремо;

б) Збудовані заздалегідь і швидкоспоруджені.

Швидкоспоруджені будують з готових залізобетонних секцій і обсипають ґрунтом.

Вимоги до сховищ:

1. Забезпечення безперервного перебування в них людей не менше 2-х діб.

2. Розташовуються від місця роботи не далі 500м.

3. Будуються на ділянках, які не затоплюються.

4. Розташовуватися на видаленні не менше 15 м від магистральньних трубопроводов діаметром 25,0 см і більш.

5. Над вбудованими сховищами не повинні розміщуватися машини і механізми, що викликають струс і вібрацію.

6. Віддалення окремо розташованого сховища від найближчої будівлі повинно бути не менше за висоту цієї будівлі.

7. Мають не менше двох входів (виходів), вбудоване сховище окрім того повинно мати аварійний вихід.

Планувальні та конструктивні рішення сховищ

Всі приміщення сховищ поділяють на основні та допоміжні:

Основні: для укриваємих, медичний пункт, пункт управління ЦО.

Допоміжні: для фільтровентиляційного обладнання (ФВО), для дизель-електростанції (ДЕС), сан вузлів, для зберігання продуктів, електрощитової.

У сховищі повинно бути не менш двох входів і аварійний вихід (норма: 1 вхід на 300 укриваємих). Аварійний вихід – це підземна горизонтальна галерея з виходом за межами можливого завалу.

Норми приміщень для укриваємих:

висота (H), м – 2,15... 3,5;

площа (S), /особу, залежить від висоти: 0,5 при Н = 2,15... 2,9м.

0,4 при Н > 2,9м

об’єм (V), /особу – не менш 1,5 (рахуючи всі приміщення в зоні герметизації сховища).

Примітка. При висоті приміщення 2,15... 2,9м – установлюють 2-х ярусні нари, при 2,9м. Установлюють 3-х ярусні нари.

Системи життєзабезпечення:

- повітропостачання

- водопостачання

- електропостачання

- опалення

- каналізації.

- Основою є система повітропостачання.

Вона забезпечує такі режими роботи:

- чистої вентиляції

- фільтровентиляції

- повної ізоляції з регенерацією внутрішнього повітря.

Режим I – чистої вентиляції – вмикається після заповнення і закриття сховища. Зовнішнє повітря очищується на проти пильних фільтрах. Захищає від проникнення радіаційного пилу під час радіаційного зараження місцевості.

Норма подання повітря – (8... 13) /год. на 1 особу в залежності від кліматичної зони.

Примітка. Кліматична зона визначається середньою температурою повітря в найжаркіший місяць року.

I. зона - 8 на 1 особу

II. зона = (20... 25) – 10 на 1 особу

III. зона = (25... 30) - 11 на 1 особу

IV. зона 30 - 13 на 1 особу

Режим II – фільтровентиляції – вмикається під час загрози хімічного зараження місцевості. Зовнішнє повітря очищується на проти пильних фільтрах і фільтрах – поглиначах отруйних речовин. Захищає від радіаційного пилу і отруйних речовин.

Норма подання повітря – 2 на 1 особу. В III і IV кліматичній зоні в сховищах передбачено установлювати охолоджувальні пристрої; якщо таких пристроїв немає, то норма збільшується до 10 на 1 особу.

Примітка. Стандартні фільтри-поглиначі отруйних речовин не здатні затримувати чадний газ, аміак та ще деякі СДОР.

Режим III – повної ізоляції з регенерацією внутрішнього повітря – вмикається при наявності в зовнішньому повітрі чадного газу, аміаку а також інших СДОР у великих концентраціях. Повітря з приміщення очищується від вуглекислого газу, збагачується киснем, охолоджується і знову подається у приміщення.

Норма регенерації повітря:

- поглинається вуглекислого газу - 25 л/год. на 1 особу;

- постачається кисню – 20 л/год. на одну особу.

Для реалізації цих режимів промисловість випускає фільтровентиляційні комплекти: ФВК-1 і ФВК-2.

До складу ФВК-1 входять:

- два проти пильних фільтри, продуктивністю по 1000 кожний (ППФ-1000);

- три фільтри-поглиначі, продуктивністю по 100 кожний (ППФ-100);

- два електро-ручних вентилятори, продуктивністю 600 . В режимі I і 300 в режимі II – кожний (ЕРВ-600/300), та інші елементи.

Комплект ФВК-2 має такі ж саме елементи, як і ФВК-1, але додатково є:

- регенеративна установка РУ-150/6 (на 150 чоловік складається із шести регенеративних блоків);

- фільтр-поглинач чадного газу, продуктивністю 70 (ФГ-70).

Таким чином, ФВК-1 забезпечує тільки I і II режими повітропостачання, а ФВК-2 – усі три режими. Один комплект ФВК-1 (ФВК-2) розрахований на забезпечення повітрям 15- чоловік (для I кліматичної зони). При місткості більш 600 чол. Установлюють промислові фільтри і вентилятори.

Система водопостачання використовує воду з водопровідної мережі. Крім того в сховищі створюється аварійний запас води з розрахунку 3 на 1 особу.

Система електропостачання живиться із зовнішньої електромережі. Крім того, в сховищі установлюється аварійне джерело електроенергії:

- дизель-електростанція (ДЕС) при місткості сховища більш 600 чоловік;

- акумуляторна батарея (при місткості сховища 600 чоловік і менше).

ПРУ призначені для захисту людей від РЗ та послаблення дії інших уражуючи факторів. Характеризуються ПРУ коефіцієнтом ослаблення радіації (), залежно від якого поділяються на групи:

200 – I група

= 100... 200 – II група

= 50... 100 – III група

ПРУ будуються не менш як на 50 чоловік в зоні можливих слабких руйнувань і в заміський зоні. Найчастіше під ПРУ пристосовують господарські споруди, підвали, погреби та ін.

В ПРУ можуть бути приміщення:

- для укриваємих;

- для фільтро-вентиляційного обладнання;

- для зберігання забрудненого одягу;

- сан. вузол та ін.

Норми приміщень на одну особу такі ж як і в сховищі. Тільки висота приміщень 1,9 м.

Системи життєзабезпечення – найпростіші: система повітропостачання з гравій-піщаним фільтром, з вентилятором або приточно-витяжна. Запас води у бачку. Аварійне освітлення – від свічок або ліхтариків.

Найпростіщі укриття грають допоміжну роль. До них відносять необладнані підвали і погреби та щілини, що риють у землі. Щілина – це вузька і глибока траншея (ширина зверху 1-1,2м, знизу – 0,8м, глибина 2-2,2м), яка має на кінцях виходи. Місткість: 0,5 погонних метри на 1 особу. Для підвищення захисних властивостей щілину зверху перекривають і обсипають грунтом. Будують щілини під час загрози війни, коли не вистачає місць для людей в сховищах, ПРУ і підвалах.

До основних відносять: приміщення для тих, хто ховається, пункт управління та медичний пункт.

До допоміжних – фільтровентиляційне приміщення, приміщення для дизельної електростанції (ДЕС), приміщення для зберігання продуктів, тамбур-шлюз, санітарний вузол та інші.

Приміщення для тих, хто ховається, будується з розрахунку, щоб на одну людину було 0,5м2 площі підлоги при двоярусному та 0,4м2 – при трьохярусному розміщення нар. Внутрішній об’єм приміщень (герметичних) повинен бути не менший 1,5м3 на одну людину.

Висота приміщень повинна бути не менша 2,15м при двоярусному та не менша 2,9м при трьохярусному розташуванні нар.

Пункт керування (ПК) передбачається тільки на підприємствах з числом робітників в найбільшій зміні 600 людей і більше. Норма площі на одного працюючого на ПК – 2 м2.

В сховищах на кожні 500 людей необхідно мати один санітарний пост 2м2, але не менше одного поста на сховище. В сховищах місткістю 900-1200 людей крім сан поста повинен бути медичний пункт площею 9м2.

Тамбур-шлюз обладнується в сховищах місткістю 300 людей і більше. В сховищах місткістю 600 людей ставлять двокамерний тамбур-шлюз.

Приміщення для збереження продуктів площею 5м2 оснащується на 150 людей. На кожні наступні – 150 людей – збільшується на 3м2. Входи (виходи) в сховища розташовуються з протилежних сторін сховища.

У вбудованих сховищах, на випадок завалу входів, обладнується аварійний вихід. Оголовок аварійного виходу повинен бути віддалений від будівлі не ближче за відстань:

L = 0.5H + 3, м

Швидкопобудовані сховища

У цих сховищах, як і в завчасно побудованих, повинні побути приміщення для тих, хто укриваються, місця для розміщення фільтровентиляційного устаткування простого або промислового виготовлення, санвузол, аварійний запас води, входи і виходи, аварійний вихід.

Для будівництва ШПС використовується збірний залізобетон, елементи колекторів міського підземного господарства, а також спеціально виготовлені плити для будівництва ШПС типу «фара».

ШЗС типу «фара» виготовляється з порожнистих бетонних плит з вирізкою і надломом її частин (крил), які потім спираються на грунт. Ці ШПС мають високу міцність при обмеженому часі зведення (1-2 суток).

При ширині споруди 1-1,3 м місця для тих, хто укриваються розташовуються в один ряд, а при ширині 1,5-2 м - в два ряди.

Будівництво ШПС планується на вільних ділянках між виробничими будівлями на віддаленні 20-25 м від будівель та один від одного.

Економічно вигідно для захисту населення використовувати гірничі виробки (шахти), підземні простори міст (катакомби), ділянки колекторів, підземні переходи та галереї. Підземні станції метрополітенів, після невеликого дообладнання, можуть служити в якості сховищ, а підземні переходи в якості ПРУ.





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 1440 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.011 с)...