Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Класифікація ваг



За принципом вимірювання маси
Важільні принцип дії заснований на врівноваженні сили ваги вантажу за допомогою важеля чи системи важелів
Електронні працюють на основі перетворення механічної дії сили ваги вантажу в пропорційний їй електричний сигнал, який виражається цифровим індексом значення вимірюваної маси
За способом встановлення
Настільні їх встановлюють на прилавку чи робочому столі і використовують для зважування вантажів до 20 кг
Підвісні використовуються на робочих місцях, де інші ваги застосувати важко (межа зважування 30 кг)
Пересувні (платформні) встановлюються, як правило, на підлозі у місцях приймання товару і розраховані на масу вантажу до 500 кг
Стаціонарні встановлюють на постійному місці в спеціальному заглибленні. Платформа ваг повинна бути на рівні підлоги, що полегшує процес зважування. До стаціо­нарних ваг відносяться ваги підвищеної вантажопідйомності – автомобільні й вагонні
За видом відлікового механізму
Гирні маса товару визначається шляхом підрахунку маси гир
Шкальні маса товару визначається за шкалою коро­мисла по місцю розміщення пересувних гир, які врівноважують вантаж
Шкально-гирні маса товару знаходиться по значенню гир, розміщених на гиреутримувачі, і шкалі коромисла, по якій переміщується для врівноваження вантажу пересувна гиря
Циферблатні маса вантажу визначається за допомогою стрілки на шкалі циферблата
Циферблатно-гирні маса товару знаходиться за сумою маси гир на товарній площадці і показань шкали циферблата
Цифрові електронні значення маси знімаються з екрана, де фіксується цифрою індекс маси, ціна товару за 1 кг і вартість товару

Ваги настільні циферблатні із сегментною шкалою (рис. 6.1) випуска­ються з найбільшими межами зважування 1, 2, 3, 6, 10 і 20 кг. Вони ши­роко застосовуються в торгівлі, оскільки прості в експлуатації і без­печні, при зважуванні товарів у межах шкали не вимагається гир, вони швидко приходять у стан рівноваги, а двосторонній циферблат дозволяє продавцю і покупцю наочно бачити результат зважування. Ваги склада­ються з вантажоприймального пристрою з двома майданчиками: малого — гирьового 1 і великого — товарного 10. Основна частина ваг — голо­вний рівноплечий важіль — коромисло 15, що складається з двох одна­кових дугоподібних смуг. У центрі головного важеля є дві опорні приз­ми 16, за допомогою яких він спирається на подушку, вмонтовану в корпус вагів. На кінцях важеля розташовані чотири вантажоприймальні призми 11, 19, на які спирається з одного боку гирьовий важіль 3, а з іншго — вантажний важіль 7. Ці важелі утримуються від перекидання паралельною тягою 9, шарнірно прикріпленими до корпусу вагів 14.

Вантажний важіль 7 за допомогою тяги 9 сполучений з квадрантом 2. Квадрант є нерівноплечим колінчастим важелем, який за допомогою опорної призми і подушки, вмонтованої в кронштейн корпусу ваг, вільно обертається в межах прямого кута.

На квадранті 2 укріплені противага, регулятор тари і дві строго пара­лельні стрілки 8. Регулятор тари, що є гайкою, яка переміщається по гвинтовому стрижню, служить для точної установки стрілки на нуль при випуску ваг з виробництва або ремонту.

Під гирьовою площадкою розташована тарувальна камера 20, в якій є баласт (обрізки металу), що служить для приведення ненавантажених вагів в стан рівноваги, тобто для установки стрілок на нульове ділення.

Рис. 1. Схема ваг настільних циферблатних з використанням гир:

1 — гирьова площадка; 2 — квадрант; 3 — гирьовий важіль; 4, 6 — струни; 5 — шкала циферблата; 7 — ван­тажний важіль; 8 — стрілка; 9 — тяга; 10 — товарна площадка; 11, 19 — вантажоприймальні призми; 12, 18 — гвинтові ніжки; 13 — заспокоювач коливань; 14 — корпус ваг; 15 — рівноплечовий важіль (коромисло); 16— опорна призма з подушкою; 17 — рідинний рівень; 20 — тарувальна камера

Під товарним майданчиком 10 знаходиться заспокоювач коливань 13, який складається з циліндра, прикріпленого знизу до основи ваг двома болтами, поршня з двома отворами, штока, пружини, ковпачка, кришки і рифленої гайки. Шток поршня шарнірно кріпиться до ван­тажного важеля 7. Заспокоювач коливання регулюється обертанням рельєфної гайки штока при знятому вантажному майданчику. У циліндр заспокоювача коливань заливається трансформаторне масло до рівня кільцевого виступу.

При правильному регулюванні заспокоювача коливань стрілки роб­лять при зважуванні три-чотири коливання в той та інший бік. Для го­ризонтальної установки ваги мають рідинний рівень 17 і гвинтові ніжки 12, 18 з контргайками. Якщо бульбашка повітря знаходиться у середині контрольного кільця, накресленого на склі рівня, ваги встановлені го­ризонтально.

При транспортуванні ваг механізм, важеля, замикають стопорним гвинтом. Механізм ваг закритий металевим кожухом з двосторонніми скляними вікнами. Вертикальні стінки скріпляють гвинтами і опломбо­вані. Пломба має клеймо державної перевірки і закрита

У торгівлі застосовуються такі види робочих гир:

1) загального призначення, що використовуються при зважуванні на вагах настільних гирьових і циферблатних;

2) умовні, які використовуються при зважуванні на платформних шкально-гирьових вагах з відношенням плечей системи важеля 1:100;

3) зразкові, які використовуються для перевірки ваг і гир, що вжи­ваються в торгівлі.

Гирі загального призначення виготовляють п'яти класів. Гирі 3-го класу використовують у торгівлі для зважування дорогоцінних металів. Для зважування різних продуктів у торгівлі і ресторанному господарстві використовують гирі 5-го класу, які можуть виготовлятися з чавуну, вуглецевої сталі і керамічної суміші. Сталеві гирі покривають нікелем, а чавунні — лаком, сумішшю графіту з мінеральним маслом. Стандартом установлені форма і основні розміри гир, а також відхилення, що допу­скаються, від номінальної маси. Всередині металевих гир передбачена підгінна порожнина — камера, якою користуються при підгонці ма­си. Отвір камери запресовується алюмінієвою пробкою, на яку ставить­ся клеймо державної перевірки, а також позначення маси (ваги).

Кожним вагам відповідає свій набір (комплект) гир. Для настільних гирьових ваг передбачається такий комплект гир: в одному примірни­ку - 1, 2, 5, 10, 50, 100, 200, 500 г, дві гирі по 20 г, одна гиря - 1 кг, дві гирі — по 2 кг, одна гиря — 5 кг.

Умовні гирі виготовляються у вигляді плоских циліндрів з радіаль­ним вирізом для надягання на гирьотримач ваг. На верхній поверхні гир повинні бути вказані умовна маса гирі в кілограмах і відношення номінальної маси до умовної в цифровому виразі (наприклад, 1:100). Номінальна маса умовних гир 5; 2; 1; 0,5; 0,2; 0,1 кг Оскільки ці гирі призначені для зважування на вагах з відношенням плечей 1:100, то їм приписують умовну масу в 100 разів більше за номінальну.

В підприємствах торгівлі широкого використання набувають електронні ваги. Вони поділяються на ваги торгові, порційні, товарні, автомобільні, вагонні і кранові.

Торгові ваги залежно від найбільшої межі зважування поділяються на три категорії:

- до 6 кг (дискретність 2 г);

- до 15 кг (дискретність 5 г);

- до 30 кг (дискретність 10 г).

Порціонні ваги поділяються на ваги власне порційні і порційно-рахункові.

Порційні ваги (різновид торгових вагів) з максимальною межею зва­жування до 30 кг використовуються у всіх закладах громадського харчування при для зважування інгредієнтів згідно технологічних карт на страви при їх приготуванні, порціонуванні страв і як контрольні кулінарних крамницях, продуктових торгових підприємствах. Крім того, вони застосовуються в магазинах для розфасовки продуктів, а також у непродовольчих магазинах і виробництві (рис. 2).

Порційно-рахункові ваги використовуються при розфасовці штучних виробів. При цьому ваги дозволяють швидко визначити загальну кількість зважуваних виробів за масою одного, заздалегідь зваженого і внесеного в пам'ять ваг (рис. 2).

Товарні ваги – це ваги, що встановлюються на підлозі і мають максимальну межу зважування від 60 кг до 2 т. Вони використовуються на промислових підприємствах, складах, оптових базах, в магазинах(рис. 2).

           
 
   
     
 
 


       
   
 
 


Рис. 2. Види електронних ваг

Перевірка ваговимірювальних пристроїв

Державний метрологічний контроль і нагляд здійснюються з метою перевірки додержання вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», інших нормативно-пра­вових актів і нормативних документів з метрології. Державний нагляд здійснює Державний комітет із стандартизації та метрології Кабінету Міністрів України.

Центри стандартизації і метрології в Україні забезпечують держав­ний метрологічний нагляд, експертизу, розробляють і затверджують стандарти на міри і ваговимірювальні прилади, на методи їх перевірки, організовують контроль за дотриманням метрологічних норм і правил та єдність вимірювання і одноманітність засобів вимірювання в нашій державі, здійснюють періодичну перевірку і таврування мір і ваго­вимірювального устаткування, вилучають з експлуатації непридатні вимірювальні прилади.

Усі види вимірювального обладнання періодично проходять технічний огляд і контрольні іспити на точність, чутливість, стійкість і сталість показань для з'ясування їх придатності до експлуатації. Під час технічного огляду перевіряють чистоту і справність ваг. При контроль­них іспитах звіряють міру і показання ваг зі зразковими (виявлені відхи­лення не повинні перевищувати припустимих похибок). Прилади, що мають відхилення понад установлені стандартами припустимі похибки, ремонтують чи списують як непридатні до експлуатації.

Відповідальність за справний стан і правильне використання ваго­вимірювальних приладів несе керівник підприємства разом з тими, хто працює на вагах. Усі вимірювальні прилади повинні бути закріплені за певним працівником, який знає правила роботи з ними і терміни надан­ня на державну перевірку і таврування. З числа працівників закладів ре­сторанного господарства чи торгівлі призначають відповідальну особу для контро­лю за станом засобів вимірів і дотриманням правил їх використання. За обрахування, обваження, користування неперевіреними вимірювальними приладами винуватців притягають до суворої відповідальності, аж до карної включно. У разі виявлення несправнос­тей у ваговимірювальному устаткуванні особи, за якими вони закріплені, повинні негайно повідомити про це відповідальному працівнику чи директору. Користуватися такими засобами до усунення несправностей забороняється.

Перевірка настільних циферблатних ваг. Перед перевіркою з'ясову­ють справність ваг: вони повинні мати добре укріплені шкали, чіткий циферблат. Стрілки мають плавно пе­реміщатися уздовж циферблата і зупинятися після декількох ко­ливань. Ваги повинні бути встановлені строго за рівнем.

Стійкість ваг перевіряють, виводячи їх із рівноваги: стрілка має плавно повернутися на нульову поділку, між нею і початком шкали ци­ферблата не повинно бути видимого зазору.

Точність і сталість ваг перевіряють у ненавантаженому стані на найбільшу межу зважування і на 1/10 найбільшої межі

Чутливість ваг перевіряють, встановлюючи на товарну площадку зразкову гирю і додаючи до неї вантаж, маса якого дорівнює найменшій поділці шкали: стрілка повинна відхилитися на одну поділку. Перевірка точності ваг у межах шкали здійснюється послідовним розміщенням на товарній площадці гир масою 500 г, 1 кг: стрілка повинна показувати відповідну масу.

Перевірка електронних ваг. Перед роботою на вагах здійснюється технічний огляд усіх складових їх частин.

Для перевірки системи тарокомпенсації на товарну площадку кла­дуть вантаж вагою 3 г і натискають на кнопку тарокомпенсатора. На табло мають з'явитися нулі — «0000». Допускаються показання «0001». Після зняття вантажу і натискання на кнопки тарокомпенсатора знову повинні з'явитися нулі. Чутливість перевіряють, ставлячи на площадку гирю масою 500 г у чотирьох різних точках: показання ваг повинні у будь-якій точці дорівнювати 500 г. Похибка у кожній точці не повинна перевищувати ± 2 г.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 10413 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...