Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Волинсько-Подільська та Скіфська плити



Волинсько-Подільська плита – це геологічна структура, що утворилася в межах Волино-Подільського блоку – західної зануреної частини Українського щита. Простягається від Прип’яті до Дністра і відокремлюється від Українського кристалічного щита глибинним розломом. Складається з окремих блоків нижчого рангу. Від суміжних геоструктур відрізняється за віком, складом, ступенем метаморфізму кристалічних порід та структурними формами.

Фундамент її сформовано з магматичних і метаморфічних гірських порід архейського та ранньопротерозойського віку, розчленованих на окремі фрагменти. Структурно плита поділяється на моноклінальний схил Українського щита й палеозойський прогин – Галицько-Волинську синеклізу, в межах якої фундамент залягає на глибині 7000 м.

За геоморфологічними ознаками в межах Волино-Подільської плити виділяються Волинська і Подільська височини, Подільська низовина і пасмогорбистих піднять – Розточчя. Найдавніші породи – метаморфічні гнейси та кристалічні сланці, які асоціюють з породами архейського інтрузивного комплексу. Присутні й нижньопротерозойські породи: гнейси, кристалічні сланці та метавулканіти, що гранітизовані інтрузіями різного складу, а також граніти, габро й анортозити.

Скіфська плита – молода платформа в межах Середземноморського геосинклінального поясу в південно-західній частині Європи. Знаходиться на півдні України й охоплює центральну частину Кримського півострова і шельф Чорного та Азовського морів. Фундамент плити сформувався протягом байкальсько-кіммерійського тектонічного етапу і складений розбитими розломами вулканогенно-осадовими відкладами геосинклінального формування.

Осадовий чохол утворювався нерівномірно, починаючи з пізнього протерозою. Представлений він слабкодислокованими платформеними породами. З середини – кінця крейдового періоду на більшій частині Скіфської плити відновилися геосинклінальні умови, що дало початок виникненню найновішої Азово-Чорноморської геосинклінальної системи.





Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 2320 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...