Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Змочування і набухання



Явище змочування спостерігається на межі розділу трьох фаз, одна з яких звичайно є твердим тілом (3), інша рідиною, наприклад водою (1) і третя газом (2) (рис. 2.3). При неповному змочуванні рідка поверхня розділу перетинає тверду поверхню по деякій лінії, званій периметром змочування, і утворює з нею крайовий кут q, визначуваний як кут між твердою поверхнею і дотичною до поверхні рідини в точці зіткнення трьох фаз.


Рис. 2.3. Схема утворення крайового кута q (σ1,2, σ2,3 і σ3,1 – поверхневий натяг) на границях розподілу фаз: 1, 2 та 3

Оскільки цьому визначенню задовольняють два кути, умовилися відлічувати q у бік рідкої фази (у системах типа ТР1ТР2 відлічують у бік більш полярної з двох рідких фаз – як правило води). Очевидно, що у разі змочування q < 90°, а при незмочуванні q > 90°.

Рівноважне значення крайового кута визначають з виразу (2.10):

cos q = (2.10)

Вираз 2.11, що визначає умови змочування, – математичний вираз закону Юнга. Аналіз його підтверджує наслідки, отримані на основі якісних уявлень:

σтг > σтж; cos q > 0; q < 90° (змочування)

σтг < σтж; cos q < 0; q > 90° (незмочування) (2.11)

σтг = σтж; cos q = 0; q = 90°

При повному змочуванні рідина повністю розтікається. Це спостерігається при нанесенні краплі води на поверхню чистого скла.

Якщо молекули рідини взаємодіють одна з одною значно сильніше, ніж з молекулами твердого тіла, розтікання не відбудеться. На рис. 2.4 зображені краплі, що утворюють на твердій поверхні гострий крайовий кут (а), крайовий кут, рівний 90° (б) і тупий крайовий кут (в).

Краєві кути, що наприклад, утворені водою на поверхні кварцу, сірки і парафіну складають відповідно 0°, 78° і 106°.

 
 


Рис.2.4. Різні випадки неповного змочування:
а – q< 90°; б – q = 90°; в – q> 90°

Рідина тим краще змочує тверде тіло, чим менше її поверхневий натяг на межі з повітрям σ1,2 і вільна поверхнева енергія на межі з твердим тілом σ1,3.

Таким чином, змочування, що характеризується величиною q, залежить, перш за все, від співвідношення когезії і адгезії дотичних фаз (фаза – це гомогенна частина системи, однорідна за властивостями в усіх точках при відсутності полів; вона може бути неоднорідною за наявності зовнішнього поля, наприклад атмосфера в гравітаційному полі).

Силами когезії (злипання) називають ті, які діють між молекулами усередині фази, а адгезії (прилипання) – між молекулами, що знаходяться в різних фазах. Відповідно до цього роботу когезії Wс визначають як необхідну для розриву однорідної об'ємної фази; відносять її до одиниці площі розриву шару рідини – робота розриву (2.13), оскільки при цьому утворюються дві нові поверхні.

Wc = 2·sрг (2.13)

Робота адгезії Wа також відноситься до одиниці площі, і визначається як робота розриву міжфазного поверхневого шару. Витрачається вона на утворення двох нових поверхонь і виграється за рахунок зникнення вільної енергії початкової міжфазної межі. Для системи ТР ця робота дорівнює (2.14):

Wа = sрг + sтг - sтр (2.14)

Аналіз (2.14) показує, що міжфазний натяг sтр тим менше, чим більше міжфазна взаємодія Wа на цій межі розділу фаз. Фізичне значення цього твердження полягає у тому, що вільна енергія зменшується за рахунок роботи сил взаємодії.

З рівняння Дюпре (2.15) можна обчислити Wа за експериментальними значеннями sрг і cos q.

Wа = sрг(1 + cos q) (2.15)

Воно показує, що чим більше адгезія, тим більше cos q, тобто змочування.

З явищем змочування пов'язані також процеси набухання, які полягають у тому, що в дисперсну фазу проникає дисперсійне середовище з подальшим збільшенням об'єму системи в цілому. В основі явища набухання лежить дія адсорбційних, осмотичних, капілярних сил, що визначають напруження, з якою вода утримується в структурованій системі. Об'єм ВМР (високомолекулярних речовин) при набуханні може збільшуватися до 1000-1500 %. Причиною набухання у розчинах високомолекулярних речовин є те, що при розчиненні ВМР відбувається не тільки дифузія молекул ВМР у розчинниках, але головним чином дифузія молекул розчинника у високомолекулярну речовину. Останнє пов’язано з тим, що макромолекули у звичайних аморфних високомолекулярних речовинах упаковані порівняно не щільно і в результаті теплового руху гнучких ланцюгів між ними періодично створюються дуже малі простори, в які можуть проникати молекули розчинника. У зв’язку з тим, що молекула розчинника на багато разів більше швидкості руху макромолекул, то спочатку, головним чином, відбувається дифузія молекул розчинника у полімер, що супроводжується ростом об’єму останнього, і тільки потім макромолекули, зв’язок між якими сильно ослабився, відриваються від основної маси речовини, дифундують у середовище і утворюють однорідний істинний розчин.

На першій стадії набухання відбувається сольватація макромолекул у результаті дифузії розчинника у ВМР. Ця стадія характеризується виділенням теплоти і упорядкуванням розташування молекул розчинника біля макромолекул. У результаті цього ентропія системи на першій стадії розчинення як правило понижується. Основне значення цієї стадії при розчиненні ВМР зводиться до руйнування зв’язків між окремими макромолекулами, внаслідок чого ланцюги ВМР становляться вільними і здатними здійснювати тепловий рух в цілому.

Другою стадією є набухання чи розчинення, яке обумовлено ентропійними причинами. На цій стадії, оскільки сольватація вже завершилась, тепловий ефект дорівнюється нулю або навіть має негативне значення, а ентропія різко зростає внаслідок змішування громіздких і гнучких макромолекул з маленькими молекулами розчинника. Другу стадію розчинення можна розглядати як чисто осмотичний процес.

На набухання і розчинення полімерів впливає їх фізичний стан. Легше усього набухають і розчиняються полімери у в’язкоплинному і високоеластичному стані, молекули полімерів в яких зв’язані одна з одною найменш міцно. Значно трудніше розчиняються полімери у засклованному стані.

Набухання полімеру далеко на завжди закінчується його розчиненням (рис. 2.5). Дуже часто після досягнення звичайного ступеня набухання процес закінчується. Однак одна із причин такого явища може полягати у тому, що ВМР і розчинник спроможні змішуватися обмежено. Тому у результаті набухання у системі “розчинник – ВМР” утворюються дві фази – насичений розчин полімеру в розчиннику (власно розчин) і насичений розчин розчинника у полімері (гель, драглі). Таке обмежене набухання носить рівноважний характер тому, що об’єм набухлої до граничного стану високомолекулярної речовини необмежено довго залишається незмінним, якщо в системі не стануться хімічні зміни. Прикладами обмежуючого набухання, є набухання полівінілхлориду в ацетоні і поліхлорпрену у бензолі. Набухання високополімеру в рідині характеризується ступенем набухання α, який визначається із рівняння (2.18):

(2.18)

де: W0 – об'єм наважки, наприклад, полімеру до набухання; W – після набухання.

   
Рис.2.5. Типові кінетичні криві набухання: 1 – швидке набухання з малим значенням граничного набухання; 2 – повільне набухання з великим значенням граничного набухання; 3 – необмежене набухання; 4 – обмежене набухання, що супроводжується екстрагуванням низькомолекулярних фракцій з ВМР

Криві 1 і 2 (рис. 2.5) характеризують обмежене набухання, причому крива 1 відповідає порівняно швидко набухаючому полімеру, але з малим значенням граничного набухання, а крива 2 – повільно набухаючому полімеру з великим значенням граничного набухання. Як видно з рис. 2.5 обидві криві спочатку круто піднімаються, а потім повільно переходять у пряму, що паралельна осі абсцис. Аналогічно ці криві можна подати диференціальним рівнянням набухання (2.19):

(2.19)

де: t час;

аmах ступіньграничного набухання;

αt– ступінь набухання до моменту часу t;

К –константашвидкості набухання.

У результаті інтегрування рівняння 2.19 набуває наступного вигляду (2.20):

К = (2.20)

Швидкість набухання різних полімерів необхідно зрівнювати за нахилом дотичних, що проведені до кривих на початку координат, а спроможність полімерів до набухання слід характеризувати за граничним ступенем набухання.

Крива 3 (рис 2.5.) характеризує необмежене набухання, коли полімер розчинюється в розчиннику. В цьому випадку про обмежений ступінь набухання говорити неможливо, хоча на кривій і є максимум. Крива 4 характеризує обмежене набухання, коли із набухаючої речовини екстрагується значна кількість низькомолекулярних фракцій, що зменшує граничний ступінь набухання.





Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 1226 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...