Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Внутрішній аудит, як система внутрішнього контролю



РЕФЕРАТ

по дисципліни: «Облік і аудит»

на тему: «Система внутрішнього контролю на підприємстві»

Виконала: студентка 3-го курсу ЗФ

Факультет: Морського права та менеджменту

Спеціальності: Менеджмент організацій

Карастан О.В.

Шифр 611007

Перевірила Павленко В.А. ______________

Одеса-2014

План

Вступ

1. Внутрішній контроль та його характеристика

2. Внутрішній аудит, як система внутрішнього контролю

3. Структура системи внутрішнього контролю

4 Процедури Внутрішнього контролю та їх оцінка в аудиторській роботі

Висновок

Список використаних джерел

Вступ

Внутрішній аудит є одним із видів внутрішньогосподарського контролю суб'єктів підприємницької діяльності. Забезпеченню ефективності діяльності суб'єктів підприємницької діяльності багато в чому сприяють впровадження і правильна організація системи внутрішнього аудиту,

В умовах становлення ринкової економіки в Україні неабиякий інтерес викликає досвід зарубіжних країн щодо організації внутрішнього аудиту. Професійну організацію внутрішніх аудиторів у США було створено в 1941 р. як Інститут внутрішніх аудиторів. Свою діяльність Інститут будує на базі загальних професійних знань внутрішніх аудиторів, програми безперервного професійного розвитку, економічного кодексу, норм і програм сертифікації. Внутрішні аудитори працюють як у державному, так і в приватному секторі. Внутрішні аудитори здійснюють незалежне експертне оцінювання управлінських функцій фірми чи компанії. Вони надають своїй головній фірмі, яка здійснює управління, результати аналізу, оцінювання, рекомендації, поради й інформацію про діяльність підприємства, яке вони перевіряють. В основному, внутрішній аудит розглядає бухгалтерську інформацію й її достовірність. Завдання внутрішнього аудиту — допомогти відповідним працівникам фірми чи компанії виконувати свої обов'язки максимально кваліфіковано й ефективно.

Внутрішні аудитори звітують перед вищим керівництвом підприємства. За внутрішній аудит відповідає сама фірма або один із її відділів, тобто контрольний орган всередині фірми. Керівник такого контрольного органу (або внутрішній аудитор) підпорядкований керівництву підприємства. Внутрішній контрольний орган здійснює аудиторські перевірки на самому підприємстві або в його підрозділах.

Будучи на повному утриманні підприємства, цей контрольний орган (чи сам внутрішній аудитор) повинен довести необхідність свого існування. Для цього він покликаний сприяти підвищенню ефективності роботи підприємства, забезпеченню рентабельності й зміцненню його фінансового стану.

Мета внутрішнього аудиту — удосконалення організації й управління виробництвом, виявлення й мобілізація резервів його зростання.

Внутрішній аудит здійснюється на попередній стадії виконання комерційної, технологічної або фінансової угоди, у процесі її проходження і після завершення. Він дає експертну науково обґрунтовану оцінку господарським операціям і процесам.

Внутрішній аудит аналізує ситуацію ризику і застерігає від банкрутства, використовує ноу-хау для збільшення прибутку й ефективності нової технології, вживає заходів, що сприяють фінансовій діяльності підприємства

1. Внутрішній контроль та його характеристика

У широкому розумінні контроль — це процес забезпечення досягнення організацією своїх цілей.
Основними видами контролю є: попередній, поточний, заключний. Процедура контролю має три етапи:

1) відпрацювання (визначення) стандартів і критеріїв;

2) зіставлення з ними реальних результатів;

3) прийняття необхідних коригувальних дій.


Внутрішній контроль на підприємстві здійснюють спостережна рада, правління, рада директорів, ревізійна комісія, керівники функціональних підрозділів, служба внутрішнього аудиту.
Система внутрішнього контролю — сукупність політики і процедур, прийнятих керівництвом економічного суб'єкта з метою забезпечення організованого й ефективного ведення господарської діяльності, у тому числі строгого дотримання вимог політики керівництва, збереження активів, запобігання і виявлення випадків обману і помилок, точності і повноти облікових записів, а також своєчасної підготовки надійної фінансової інформації.

Внутрішній контроль є процесом, який визначається і на який впливають особи, наділені повноваженнями управління та найвищого управління, а також інший персонал, який надає обґрунтовану впевненість щодо досягнення цілей суб'єкта господарювання стосовно достовірності фінансової звітності, ефективності діяльності та дотримання відповідних законів і нормативних актів. Це означає, що внутрішній контроль визначається і реалізується для усунення певних ризиків бізнесу, які загрожують досягненню будь-якої з цих цілей.


Внутрішній контроль, містить такі складові:
1. середовище контролю; 2. процес оцінки ризиків суб'єкта господарювання; 3. інформаційні системи, у тому числі пов'язані з ними відповідні бізнес-процеси, що стосуються фінансової звітності, та обмін інформацією; 4. процедури контролю; 5. моніторинг заходів контролю.

Поділ внутрішнього контролю на п'ять складових забезпечує корисну концептуальну основу для аудиторів і дає змогу вивчити, якою мірою різні аспекти внутрішнього контролю суб'єкта господарювання можуть вплинути на аудит. Основна увага аудитора насамперед полягає у визначенні, як конкретний контроль запобігає (і чи запобігає взагалі) або виявляє і виправляє суттєві викривлення в класах операцій, залишках рахунків або в розкритті інформації та у пов'язаних з ними твердженнях.
Спосіб, у який визначається і реалізується внутрішній контроль, може бути різним, залежно від розміру і складності організаційної структури суб'єкта господарювання. Зокрема, менші за розміром суб'єкти господарювання можуть використовувати менш формалізовані засоби і простіші процеси та заходи контролю для досягнення своїх цілей. Вони можуть, наприклад, активно залучати управлінський персонал до процесів складання фінансової звітності, можуть не мати великого за обсягом опису облікових процедур чи деталізованого письмового викладу політики. Власники-менеджери таких підприємств можуть виконувати функції, які в більших за розміром підприємствах належать до кількох складових внутрішнього контролю. Отже, складові внутрішнього контролю можуть не бути чітко розмежованими в невеликих суб'єктах господарювання, але їх основоположні цілі є такими ж дієвими.

Внутрішній аудит, як система внутрішнього контролю

Донедавна внутрішній аудит в вітчизняних компаніях відігравав незначну роль. Але поступово таке ставлення змінилося. Багато керівників та власників запроваджують його, часто не завжди усвідомлюючи, наскільки великий його потенціал.

Сьогодні перед внутрішнім аудитом ставляться масштабні завдання, підвищуються вимоги до нього і, відповідно, зростає навантаження на аудиторів.

Внутрішній аудит - поняття не нове. Проте він привернув до себе особливу увагу лише на початку третього тисячоліття. Інтерес до нього обумовлений низкою чинників.

По-перше, внутрішній аудит є одним з небагатьох доступних і водночас недооцінених ресурсів, правильне використання яких може підвищити ефективність роботи компанії. По-друге, зовнішній аудит може давати значні збої, внаслідок яких зазнають банкрутства навіть найбільші фірми. По-третє, наявність в компанії належного корпоративного управління, однією з невід'ємних ланок якого стає внутрішній аудит, - позитивний сигнал для потенційних інвесторів та кредиторів.

В українських умовах до вищеназваних чинників додається низка інших. Насамперед, це бажання власників та менеджменту упорядкувати структуру та організацію бізнес-процесів, що може привести до істотної економії коштів компанії.

Крім того, наявність внутрішнього аудиту актуальна для власників-управлінців, які передають керівництво менеджерам компанії. Нарешті, плани виходу в короткостроковій або середньостроковій перспективі на міжнародні ринки капіталу диктують компаніям необхідність створення служб внутрішнього аудиту. Зокрема, правила найбільших фондових бірж передбачають наявність внутрішнього аудиту як обов'язкової умови внесення цінних паперів компанії в котирувальні списки біржі.

Метою внутрішнього аудиту є вдосконалення системи управління та сприяння ефективному виконанню завдань та досягнень цілей підприємства. Варто звернути увагу, що метою є не виявлення порушення та помилок для подальших організаційних висновків і покарання винуватців, не написання звіту на декілька десятків сторінок з сотнею нездійсненних рекомендацій, а побачити та оцінити ризики, слабкі сторони в роботі організації і дати рекомендації для підвищення ефективності систем і процесів.

Структура внутрішнього аудиту підприємства включає три елементи: умови проведення аудиту, систему бухгалтерського обліку і процедури аудиту. Кожний елемент розуміють як наявність правил, процедур, методики і документації, розроблених для захисту своїх коштів, отримання надійної інформації з фінансів, підвищення ефективності роботи і дотримання відповідних вимог. У поєднанні всі перераховані елементи структури внутрішнього контролю забезпечують підприємству зниження небажаного ризику ділової і фінансової діяльності, а також ризик помилок у бухгалтерському обліку.

Створення відділу внутрішнього аудиту на підприємстві досить складний процес, який потребує рішення ряду методологічних і організаційно-технічних проблем. В загальних рисах організацію відділу внутрішнього аудиту можна рекомендувати проводити за наступними основними етапами:

– виявлення і чітке визначення ряду питань, для вирішення яких формується відділ внутрішнього аудиту, побудови системи цілей створення відділу у відповідності з політикою підприємства;

– визначення основних функцій, що необхідні для досягнення поставлених цілей;

– об'єднання однотипних функцій в групи і формування на їх основі структурних одиниць відділу, що спеціалізується на виконанні цих функций;

– розробка схем взаємовідносин, визначення обов'язків, прав і відповідальності для кожної структурної одиниці, документальне закріплення всього цього в посадовій інструкції і положеннях про бюро відділу внутрішнього аудиту;

– об'єднання вищевказаних структурних одиниць в єдине ціле - відділ внутрішнього аудиту; визначення його організаційного статусу і у відповідності з встановленим набором цілей, задач і функцій структурних одиниць розробка і документальне закріплення Положення про відділ внутрішнього аудиту;

– інтеграція відділу внутрішнього аудиту з іншими одиницями структури управління підприємством;

– розробка внутрішньо–фірмових стандартів внутрішнього аудиту

Об'єктивність внутрішнього аудиту залежить від ступеня незалежності в структурі управління економічного суб'єкту. Зміст, терміни і об'єм конкретних заходів і перевірок, що проводиться службою внутрішнього аудиту, залежать від оцінки існуючого потенційного ризику, значущості об'єкта перевірки і попередньої оцінки служби внутрішнього аудиту. Такі заходи можуть включати тестування об'єкта, нагляд за процедурами внутрішнього аудиту, інші прийоми перевірки.

Ефективність діяльності служби внутрішнього аудиту є важливим фактором управління економічним суб'єктом і залежить від її організаційного статусу, компетентності, професіоналізму, функціональних обмежень, рівня значущості.

Професійна діяльність аудитора має одну характерну особливість, яка полягає у тому, що результати його роботи не збігаються з тим, що від нього очікують.

В розвинених зарубіжних країнах впроваджено системи контролю якості внутрішнього аудиту, в нашій же державі здійснюється лише запровадження цієї системи.

На відмінну від внутрішніх і зовнішніх перевірок якості внутрішнього аудиту, які виконуються періодично, контроль діяльності внутрішніх аудиторів здійснюється постійно на всіх стадіях аудиторської перевірки (від планування до узагальнення результатів) незалежно від виду діяльності внутрішніх аудиторів (аудит фінансової звітності, контроль за збереженням активів, аудит відповідності, операційний аудит).

Штатними працівниками відділу внутрішнього аудиту періодично виконуються перевірки якості аудиту, так звана “самооцінка відділу внутрішнього аудиту”. Ці перевірки здійснюються посадовою особою або командою аудиторів, призначених керуючим відділу. У великих відділах часто існує посада “менеджера забезпечення якості”, в обов'язки якого входить виключно здійснення внутрішніх перевірок якості аудиту. Ініціатором внутрішніх перевірок якості, як правило, виступає керівник внутрішнього аудиту. Метою таких перевірок є визначення відповідності діяльності відділу загальноприйнятим і внутрішньо фірмовим стандартам, політиці підприємства, а також визначення рівня ефективності внутрішнього аудиту.

Варто зазначити, що відділ внутрішнього аудиту, який є структурним підрозділом підприємства, має один із головних критеріїв якості - критерій економічної ефективності.

Таким чином, в процесі своєї роботи аудитор повинен постійно зіставляти результати від своєї діяльності з витратами по їх досягненню. На відміну від зовнішнього аудиту, результатом діяльності відділу внутрішнього аудиту є не тільки висловлення професійної думки, а й виконання оперативних задач і поточної роботи, результати якої можуть не мати прямого економічного ефекту.

Однією із основних передумов на шляху досягнення поставлених завдань перед службою внутрішнього аудиту є забезпечення такої якості роботи аудиторів, яка б відповідала сформульованим критеріям якості роботи.

Виходячи з вищесказаного, основними зобов'язаннями є:

1) встановлення мінімального рівня якості, якого необхідно обов'язково додержуватися у роботі (яким слід керуватися);

2) введення механізму контролю, який забезпечував би спостереження того, як на практиці виконуються встановлені правила;

3) впровадження санкцій, спрямованих проти тих, хто порушує встановлені правила;

4) демонстрація того, що якість виконаної роботи відповідає конкретному загальноприйнятому стандарту.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 2496 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...