Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Культурні універсали.культурна спадщина.проблема реституції культурних цінностей



Поняття культурних універсалій

Культурні універсалії - це такі норми, правила, цінності, традиції і властивості, які притаманні всім культурам, незалежно від географічного місця, історичного часу і соціального устрою суспільства.Культура розглядається в соціології як складне динамічне утворення, що має соціальну природу і виражається у соціальних відносинах, спрямованих на створення, засвоєння, збереження і розповсюдження предметів, ідей, ціннісних уявлень, які забезпечують взаєморозуміння людей в різних соціальних ситуаціях. Об'єктом соціологічного дослідження є конкретний розподіл існуючих в даному суспільстві форм і способів засвоєння, створення і передачі об'єктів культури, стійкі і мінливі процеси в культурному житті, а також обумовлюють їх соціальні чинники та механізми. У Культура

надає орієнтири повсякденному житті - план або карту життєдіяльності, ці орієнтири у різних товариств часто різні. Те, що в одних суспільствах рекомендується або є обов'язковим, в інших не рекомендується і забороняється. Але чи слід робити з цього висновок, що культури різняться в усіх відношеннях і, отже, їх не варто й порівнювати? Або, поставивши питання інакше, чи можемо ми говорити про культурні універсалії - типових і повторюваних аспектах життя, які проявляються у всіх відомих суспільствахТакі загальні знаменники, або культурні константи, насправді існують. Причину знайти нескладно. Всі люди стикаються з проблемами, багато в чому однаковими. Вони повинні забезпечувати собі засоби до існування, готувати дітей до життя в суспільстві, справлятися з негараздами, мати справу з людьми, що відхиляються від норми, влаштовувати своє сімейне життя і так далі. Культура - це сукупність рішень проблем, поставлених біологією людини і загальними закономірностями його існування.

Культу́рна спа́дщина — сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об'єктів культурної спадщини, результат духовної і матеріальної діяльності. 1963 року створена загальноєвропейська федерація Europa Nostra з метою популяризації і захисту культурної спадщини та природного середовища Європи.

5. особливості символічної культури(значення,смісли,символи)

Символічна природа культури, мова культури. Штучні мови культури. Слово і діло в складі культури.

Сучасна людина, з'явившись на світ, миттєво занурюється в безодню символів, які, згодом будуть оточувати його все життя. Не встигне він відкрити очі, як у документах з'явиться інформація про дату, час і місце його народження... Дата, час, місце... символи оточують нас всюди! Народившись, людина отримує ім'я. Це ім'я буде залишатися з ним на протязі всього його життя, знаходячи вагу в суспільстві. Дата - тільки ще одна зарубка на осі часу, яку провели самі люди. Слова, які ми вимовляємо, приховують у собі реальні місця, події, наші почуття і думки. Все сучасне спілкування будується на символах і знаках. Для багатьох людей смисли, які вони вкладають в одні і ті ж слова часто сильно відрізняються. Будь-який психолог, впевнений, скаже, що це причина величезної кількості конфліктів! Однак спробуйте уявити собі сучасне розвинуте суспільство без усного мовлення та писемності (чого вже там говорити про менш значущих символах)!

Коли ж з'явилися перші символи? Навіть первісні люди, об'єднуючись у групи для спільного співіснування, швидко усвідомили, що передавати досвід наступним поколінням куди простіше й ефективніше, коли використовуються символи. Потреба мови виникла тоді ж, коли і необхідність спільних організованих дій (звичайно, адже мамонта простіше зловити, діючи спільно, за певною тактики!). Окремим питанням стоїть бажання людини знайти пояснення тому, що він бачить навколо себе. Причому добре, якщо об'єкт вивчення можна покрутити в руках, впливати на нього... але от коли мова заходить про зірка, сонце, місяцю, горах! Примітивне свідомість у сукупності з уявою породжують історії, міфи і легенди, що дозволяють пояснити життя і смерть людей. І нехай з висоти століть ми і можемо сказати, що наші предки глибоко помилялися, але вони будували системи символів, збираючи докупи всі ті знання, які їм давалися десятиліттями. Звичайно, їх головною зброєю було спостереження, і багато що було для них незбагненним, але вони, як могли, так передавали за допомогою примітивних символів свої традиції. Скажімо, саме завдяки наскальних малюнків сучасні археологи можуть повідати чимало цікавого про культуру древніх поселень.

За тисячоліття первісні громади розрослися в імперії, нечленороздільні звуки перетворилися на зв'язне мовлення, історії перетворилися на міфологію, виникла писемність, геометрія. На відміну від нашого часу, навчання писемності було доступно лише обраним. Освічені люди користувалися величезним повагою і ніколи не голодували. Необхідність використовувати символи виникала в усіх сферах життя: від сільського господарства до будівництва палаців і пірамід. Дійсно, побудувати піраміди з тисяч тонн блоків без математичного і фізичного розрахунків все одно, що зробити чудо. Чим далі розвивалася культура, тим більше символи впліталися в повсякденне життя в спробах спростити і впорядкувати її...

Окремо варто розглянути в розвинених державах грошові символи. Величезним кроком вперед стала заміна золота і дорогих матеріалів. Грошам властиво зношуватися і губитися. Втратити золоту монету або звичайну людині-то загалом все одно, а ось державі - далеко ні. Ось і з'явилися дешеві символи державних багатств. Це значно спростило товарно-грошові відносини і зберегло за державами їх багатства. Самі ж гроші, їх наявність або відсутність (причому в будь-якому виконанні) завжди символізували багатство або бідність людини, його соціальний статус.

Тепер перейдемо до менш «матеріальним» символів. Культура кожної країни, етносу, групи людей та й просто людини формується мисленням і творчим натхненням. Так було завжди і завжди так буде: людям з високим соціальним статусом і багатими засіками не завжди (і не всім людям звичайно) вдається відчувати себе задоволеними лише від того, що вони сидять на своїх мішках з крупою (або золотом - не важливо). Крім виживання людям потрібно творча самореалізація. На питання звідки в людях виникає бажання зображувати на полотні сонце, що заходить чи грати на скрипці, коли живуть, а не виживають, мабуть, може відповісти тільки лише сам Господь Бог. Композитор, склавши мелодію, запише її для інших музикантів за допомогою нот, символів, які й через століття не втратять свого значення - «до» завжди буде «до», а «ре» і через сто років буде «ре». Ось один з наочних прикладів того, як слово і діло переплітаються між собою, складаючи культуру держави тієї чи іншої епохи. Будь-яка сфера життя завжди сповнена символів - будь то ремісниче справа, будівництво або торгівля. А вже чого тут говорити про війну! Армія, бойова міць країни, що налічує часом сотні тисяч воїнів, об'єднується одним глобальним символом - прапором країни! І адже люди гинули, гинуть і будуть гинути за свій прапор, за всю країну, заховану в шматку матерії!

Не можу так само згадати і про релігію. З незапам'ятних часів бабусі розповідали онукам про богів, що живуть на Олімпі. Боги «з'являлися» не тільки лише з тією метою щоб пояснити те, що логіці непідвладне - у цих богів, цих символах був порятунок від того, що людина боїться за природою. Скажімо таке явище смерть описувалося як подорож на землі за рікою Стікс, яку душі долають у човні Харона.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 330 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...