Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Природно-ресурсна основа розвитку продуктивних сил



Наявність природних ресурсів є головною передумовою розміщення продуктивних сил на певній території. Природні ресурси — це природні компоненти та сили природи, що використовуються або можуть бути використані як засоби виробництва та предмети споживання для задоволення матеріальних і духовних потреб суспільства, підвищення якості життя людей. Природні умови — це тіла й сили природи, які мають істотне значення для життя і діяльності суспільства, але не беруть безпосередньої участі у виробничій і невиробничій діяльності людей. Такий поділ є до певної міри умовним, оскільки окремі компоненти можуть виступати і як ресурси, і як умови.Природні умови, до яких належать клімат, рельєф, геологічна будова, географічне положення, можуть в одному випадку гальмувати розвиток суспільного виробництва (сільське господарство в Сахарі або на Крайній Півночі, транспорт у гірських районах) та вважатись несприятливими, а в іншому – створювати додаткові умови для прогресу: достатнє зволоження, достатня річна сума температур, родючість рівнинного ґрунту.

Природно-ресурсний потенціал - це сукупність усіх природних можливостей, засобів, запасів, джерел, що використовуються (або можуть використовуватись) при даному рівні розвитку продуктивних сил для досягнення певної мети. Природно-ресурсний потенціал є багатокомпонентним може бути представленим у вигляді суми продуктивностей компонентів, що характеризується величи­ною більшою за просту арифметичну компонентну суму (6).

Прп = кеп (Пмр+Пзр+Пвр+Плс+Пфр+Прр) (6)

де кеп — частковий коефіцієнт сукупного ресурсно­го потенціалу;

Пмр — потенціал мінерально-ресурсного комплексу;

Пзр — потенціал земельних ресурсів;

Пвр — потенціал водних ресурсів;

Плс — потенціал лісових ресурсів;

Пфр — потенціал фауністичних (мисливсько-рибальсь­ких) ресурсів;

Прр — потенціал природно- рекреаційних ресурсів

Кількість, якість і поєднання ресурсів визначають природно-ресурсний потенціал території, який є важливим фактором розміщення населення і господарської діяльності. При освоєнні значних джерел природних ресурсів виникають великі промислові центри, формуються господарські комплекси та економічні райони. Природно-ресурсний потенціал району здійснює вплив на його ринкову спеціалізацію, місце в територіальному поділі праці, міжнародний рейтинг країни. Отже, наявність тих чи інших природних умов, і особливо природних ресурсів, може бути стимулом, поштовхом для розвитку економіки країни, але не завжди.


Виходячи з господарського використання, природні ресурси поділяються на такі групи:

1) за територіальною належністю: світові (глобальні) та національні (зв’язані з певною територією);

2) за вичерпністю: вичерпні (1 см ґрунту відновлюється через 100 років) і невичерпні.

3) за поновленням: поновлювальні (біологічні), частково поновлювальні або ті, що залучаються у повторне використання (сировинні), непоновлювальні (горючі копалини).

4) за напрямом використання: паливно-енергетичні, мінерально-сировинні, продовольчі та ін.;

5) за рівнем вивченості: прогнозні, виявлені, детально вивчені;

6) за можливістю використання: недоступні, резервні, можливі для використання й ті, що використовуються;

7) за характером використання: одноцільового (сировинні) та багатоцільового використання (лісові, водні, земельні);

8) за можливістю залучення до господарського обігу: можливі для експлуатації (дійсні) та потенційні.

До можливих для експлуатації належать ресурси верх­ньої оболонки Землі та енергії Сонця, а до потенційних належать ресурси космосу та морських глибин.

Потенційні ресурси хоча й наявні, але не використовуються внаслідок недостатнього рівня розвитку техніки, нерозробленості технології або економічної неефективності. Нерідко існування таких ресурсів має прогнозний і навіть імовірний характер.

Мінеральні ресурси – це сукупність запасів корисних копалин у надрах Землі (району, країни, реґіону, планети), придатних для використання у різних галузях господарства.

Корисні копалини – це мінеральні утворення в земній корі з певним хімічним складом і фізичними властивостями, які використовуються людиною у її господарській діяльності.

Корисні копалини посідають особливе місце серед природних ресурсів. За ступенем розвіданості та вивченості поклади корисних копалин поділяються на:

А – докладно розвідані й передані до експлуатації;

В – попередньо розвідані з приблизним визначенням меж покладів;

С 1 – слабко розвідані, частково з урахуванням екстраполяції;

С 2 – перспективні ресурси.

Корисні копалини розрізняються за якістю, глибиною залягання, вмістом корисного компонента у породі тощо.

Таблиця 1. Характеристика найбільших країн світу за рівнем забезпеченості природними ресурсами

Місце країни за площею території Країна % від території світу Місце у забезпеченості запасами Середнє значення місця
деревини нафти газу вугілля залізної руди
  Росія 12,57   -        
  Канада 7,35            
  Китай 7,04     -   -  
  США 6,90            
  Бразилія 6,27   - - -    
  Австралія 5,66            
  Індія 2,42            

До природних ресурсів України зараховуються земельні, кліматичні, рекреаційні ресурси, рослинний та тваринний світ, ресурси Чорного та Азовського морів, корисні копалини, внутрішні води тощо. Усього в Україні на кінець ХХ століття виявлено і розвідано більше 80 видів корисних копалин. При аналізі розміщення продуктивних сил держави оцінка корисних копалин з позицій їх використання у народному господарстві, тобто як його мінералоресурсної бази, найбільш доцільна. При такому підході всі корисні копалини поділяються на три основні групи: паливні, рудні і нерудні.

Таблиця 2. Запаси корисних копалин України

Корисні копалини, млн т Балансові запаси на 1 січня 1986 р. за категоріями Забезпечення запасами, роки Забезпечення запасами, роки
А+В+С, промислові С
Вугілля: 48 600 8 600  
кам'яне 6 800 2 800 -
буре 3 100   -
Торф     40—50
Залізна руда 27 400 5 000 90—100
Марганцева руда 2 200   90—100
Флюсові вапняки 2 847   60—70
Вогнетривкі глини     75—85
Первинні каоліни     30—35
Вторинні каоліни      
Калійні солі 9,17 17,7  
Цементна сировина: карбонатна 2 237   -
глиниста     90—100

Раціональне використання природо-ресурсного потенціалу лежить в основі збереження національного багатства України. Актуальною є проблема забезпечення комплексного використання сировини та утилізації відходів; будівництва очисних споруд і організації виробничо-територіальних комплексів з маловідходним або безвідходним виробництвом. Як правило, супутні компоненти є дуже цінними і навіть неповне вилучення їх з мінеральної сировини дає можливість суттєво розширити сировинну базу промисловості, зменшити відходи виробництва, підвищити його економічну ефективність і поліпшити екологічну ситуацію. Особливо важливе значення для економіки України матиме вилучення з попутних відходів цінних і рідкісних металів, цінність яких є дуже високою.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 1333 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...