Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Навчальна програма 1 страница



НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ»

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

Тема 1. Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення

Соціальне забезпечення: поняття, функції. Співвідношення понять «соціальний захист» і «соціальне забезпечення» та їх законодавче закріплення. Предмет права соціального забезпечення – комплекс спільних відносин, що існують у сфері соціального забезпечення. Соціально-забезпечувальні відносини – основа предмету права соціального забезпечення. Відносини, які покликані забезпечити існування соціально-забезпечувальних відносин як складова предмету права соціального забезпечення.

Соціально-страхові відносини як елемент предмету права соціального забезпечення. Процедурні відносини як елемент предмету права соціального забезпечення. Поняття та особливості методу права соціального забезпечення. Система права соціального забезпечення: поняття та загальна характеристика. Загальна частина права соціального забезпечення. Спеціальна частина права соціального забезпечення. Система науки права соціального забезпечення та система курсу права соціального забезпечення. Місце права соціального забезпечення у системі права України.

Тема 2. Джерела і органи права соціального забезпечення

Поняття, зміст, особливості джерел права соціального забезпечення та їх класифікація. Історія національного законодавства про соціальне забезпечення. Роль Конституції України як джерела права соціального забезпечення. Міжнародно-правові акти як джерела права соціального забезпечення.

Єдність і диференціація джерел права соціального забезпечення.

Основні закони у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування, що є формами права соціального забезпечення.

Акти локального характеру і соціального партнерства як джерела права соціального забезпечення. Ознаки нормативно-правових актів як джерел права соціального забезпечення. Зміст права на соціальне забезпечення у Загальній декларації прав людини.

Система органів та їх функції в сфері соціального забезпечення.

Фонди соціального страхування та їх органи.

Тема 3. Правовідносини у сфері соціального забезпечення

Поняття та види правовідносин соціального забезпечення. Загальна характеристика суб’єктів правовідносин соціального забезпечення. Громадяни як суб’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: загальні; спеціальні. Суб’єкти, які забезпечують реалізацію права на соціальне забезпечення: державні органи; соціальні фонди; інші державні організації, підприємства та установи.

Об’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсії; соціальні допомоги; соціальне обслуговування; соціальні пільги.

Зміст соціально-забезпечувальних правовідносин.

Юридичні факти, які зумовлюють виникнення, зміну чи припинення соціально-забезпечувальних правовідносин. Стаж як юридичний факт у системі соціально-забезпечувальних правовідносин: поняття, ознаки, види та порядок обчислення.

Процедурні правовідносини: поняття, суб’єкти, об’єкти, зміст.

Соціально-страхові правовідносини: загальна характеристика.

Тема 4. Організаціно-правові форми соціального забезпечення в Україні

Поняття та види організаційно-правових форм соціального забезпечення. Відмінність загальнообов'язкового державного соціального страхування від цивільно-правового договору страхування.

Поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування та його види. Організація пенсійного страхування в Україні.

Організація солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Застраховані особи як суб'єкти солідарної системи пенсійного страхування. Страхувальники як суб'єкти солідарної системи пенсійного страхування. Добровільна участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Припинення участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Запровадження обов'язкової накопичувальної системи пенсійного страхування. Суб'єкти обов'язкової накопичувальної системи пенсійного страхування. Організація загальнообов'язкового соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Організація загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Організація недержавного пенсійного страхування. Суб'єкти недержавного пенсійного страхування. Недержавні пенсійні фонди та їх види. Асигнування з бюджету як організаційно-правова форма соціального забезпечення.

Тема 5. Поняття і умови призначення пенсій в соціальній системі

Поняття, види та ознаки страхових пенсій. Поняття і соціально-правове значення пенсій за віком. Суб’єкти пенсій за віком. Класифікація пенсій за віком.

Умови і специфіка пенсійного забезпечення окремих працівників за віком.

Загальнообов’язкове пенсійне страхування його принципи і суб’єкти. Особи, які мають право на трудову пенсію. Принципи функціонування солідарної, накопичувальної та недержавної системи пенсійного забезпечення. Пенсійні виплати з недержавних пенсійних фондів. Пенсійний контракт та пенсійна схема. Пенсії в солідарній системі загальнообов’язкового пенсійного страхування: пенсії за віком; пенсії по інвалідності; пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Пенсійні виплати в накопичувальній системі зобов’язального державного пенсійного страхування. Пенсійні виплати в недержавній пенсійній системі. Пенсії за особливі заслуги перед Україною: поняття, суб’єкти та порядок призначення.

Пенсії за віком при неповному стажі роботи.

Специфіка пенсії багатодітної жінки-матері.

Порядок підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки її часу призначення?

Тема 6. Правове забезпечення пенсій за вислугу років

Поняття і підстави призначення пенсії за вислугу років. Суб’єкти пенсій за вислугу років. Специфіка правового забезпечення окремих громадян пенсіями за вислугу років.

Умови при яких виникає право на пенсію за вислугу років.

Особливості призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров’я. Пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ. Пенсії за вислугу років державним службовцям, суддям, працівникам прокуратури та митних органів, науковим працівникам, журналістам. Пенсії за вислугу років працівникам авіації та льотно-випробувального складу. Пенсії за вислугу років іншим категоріям спеціалістів окремих галузей економіки України. Пенсії науково педагогічні працівники, які не мають наукового ступеня або вченого звання.

Природа пенсії за вислугу років.

Тема 7. Пенсії по інвалідності і в разі втрати годувальника

Поняття, види і умови призначення пенсії по інвалідності в солідарній системі. Особливості пенсійного забезпечення по інвалідності окремих категорій громадян (військовослужбовцям, працівникам органів внутрішніх справ, інвалідам війни, потерпілим від аварії на ЧАЕС і т.д.). Поняття та призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Соціальні ризики: поняття, основні ознаки та їх класифікація. Особливість призначення та виплата пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Органи, що мають повноваження визначати ступінь втрати працездатності і встановлювати групи інвалідності.

Пенсії, які виплачуються інвалідам війни, їх мінімальний розмір у відповідності до групи інвалідності. Стаж роботи, який дає право на пенсію по інвалідності. Строк виплати пенсії при зміні групи інвалідності або відновленні працездатності. Умови, за яких призначається пенсія по інвалідності військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органам внутрішніх справ. Суб’єкти пенсій при втраті годувальника. Розми пенсії в разі втрати годувальника.

Тема 8. Призначення та виплата пенсій

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Порядок та строки призначення пенсій. Індексація та перерахунок пенсії.

Документи, що необхідні для призначення пенсії за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугу років. Документи, що необхідні при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації та підвищень.

Приймання, оформлення і строки розгляду документів про призначення пенсій. Строки призначення і перерахунку пенсій.

Порядок виплати пенсій. Виплата пенсій за минулий час. Виплата недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера. Виплата пенсії у разі виїзду пенсіонера за кордон. Пенсійні виплати за рахунок коштів Накопичувального фонду.

Тема 9. Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам

Поняття, ознаки та види державних соціальних допомог. Система державних допомог: її загальна характеристика. Соціальні допомоги особам, які не мають права на пенсію. Допомоги малозабезпеченим сім’ям. Державні допомоги сім’ям з дітьми: допомога в разі вагітності та пологів; одноразова допомога в разі народження дитини; допомога для догляду за дитиною; допомога на дітей, на дітей, які перебувають під опікою або пік лікуванням; допомога одиноким матерям. Допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам. Державна допомога на поховання. Допомога особам, яким виповнилось 100 і більше років: правове регулювання, порядок та умови надання.

Порядок призначення і виплата державних соціальних допомог. Підстави відмови у призначені державних соціальних допомог.

Субсидії та житлово-комунальні послуги. Порядок та умови призначення субсидій на житлово-комунальні послуги.

Тема 10. Допомоги і інші соціальні послуги по соціальному страхуванню

Поняття і види страхових допомог, їх правові ознаки. Система страхових допомог в Україні: її характеристика. Особливості допомоги при нещасних випадках та професійних захворюваннях, пов’язаних з виробничою діяльністю. Допомоги у зв’язку з безробіттям. Допомоги, зумовлені народженням дитини.

Порядок призначення і виплати страхових допомог.

Поняття і види послуг по соцстрахуванню.

Соціальні послуги, що надаються за рахунок коштів соціальних страхових фондів, правове регулювання, порядок та умови надання.

Страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком і професійним захворюванням. Страхова допомога на поховання.

Тема 11. Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення

Поняття гарантій і пільг по соціальному забезпеченню. Система пільг за законодавством України про соціальне забезпечення. Види і порядок надання соціальних пільг ветеранам війни і праці, військової служби і органів внутрішніх справ.

Соціальні послуги та соціальне обслуговування: їх характеристика.

Форми і засоби захисту громадян у сфері соціального забезпечення. Джерела фінансування соціальних пільг. Етапи реформування державної системи соціальних пільг в Україні. Обмеження щодо надання соціальних пільг. Форми та види соціального обслуговування. Соціальне обслуговування громадян похилого віку та одиноких непрацездатних громадян.

Принцип адресності надання соціальних послуг. Платні соціальні послуги. Санаторно-курортне лікування громадян: правове регулювання, порядок та умови здійснення. Соціальне обслуговування дітей. Види медичних послуг, які надаються згідно із законодавством України.

Тема 12. Соціальні послуги у сфері соціального забезпечення.

Концепції реформування системи соціальних послуг. складовими реформування системи соціальних послуг. Система нормативно-правової бази з питань соціальних послуг. Типового положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та Перелік соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).


  ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН З права соціального забезпечення кафедри цивільно – правових дисциплін студентів бакалаврів навчально – наукового інституту права та психології  
№ з/п Назва тем Нормативний обсяг годин З них: Прізвище та ініціали науково-педагогічного працівника Технічні засоби. Дидактичні засоби Взаємозв’язок тем,що вивчаються, з іншими темами й дисциплінами (назвадисципліни,номер теми й вид заняття) Примітка
З них: Самостійна та індивідуальна робота З них:
Всього годин з викладачем Лекцій Семінарських занять Практичних занять Самостійна робота Модульний контроль
  Змістовний модуль І.
1. Тема 1.Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення.                   0/0 - С1/1 Теорія держави і права т.1;4;5  
2. Тема 2.Джерела і органи права соціального забезпечення.                 0/0 - С2/2    
3. Тема 3.Правовідносини у сфері соціального забезпечення.                   0/0 - ПЗ3/3    
4. Тема 4. Організаціно-правові форми соціального забезпечення в Україні.               +   0/0 – С4/4    
  Змістовний модуль ІІ.
1. Тема 5.Поняття і умови призначення пенсії в соціальній системі.                   ПЗ2/5 /0 -    
2. Тема 6. Правове забезпечення пенсії за вислугу років.                      
3. Тема 7. Пенсії по інвалідності і в разі втрати годувальника.                 0/0 - ПЗ3/6      
4. Тема 8.Призначення та виплата пенсій.               +      
  Змістовний модуль ІІІ.                      
1. Тема 9.Державні соціальні допомоги непрацездатним громадянам.                   0/0 - С1/9 0/0 - ПЗ1/9    
2. Тема 10.Допомоги і інші соціальні послуги по соціальному страхуванню.                   0/0 - ПЗ2/10    
3. Тема 11.Гарантії і пільги та їх захист у сфері соціального забезпечення.                   0/0 - С3/11    
4. Тема 12.Соціальні послуги у сфері соціального забезпечення.               +        
Всього годин:                        
                               

РОБОЧА ПРОГРАМА

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ»

ОПИС НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

(за вимогами кредитно – модульної системи навчання)

Мета: підготовка майбутнього фахівці в галузі права, який би міг аналізувати наукову літературу і чинне законодавство як крізь призму практичного застосування, так і шляхом проведення самостійної наукової роботи. При викладенні тем курсу враховуються новітні теоретичні розробки. Поняття, концепції, учення та підходи до розгляду загальних питань і окремих проблем соціального забезпечення. При цьому обов’язково враховуються зміни, що відбуваються у суспільстві. Тому, приступаючи до вивчення курсу, студенти повинні володіти базовими юридичними знаннями, що дозволить їм використовувати ті теоретичні та практичні знання, які були отримані під час навчання у вищому навчальному закладі при вивченні проблемних питань даного курсу.

Курс: підготовка бакалаврів Напрям, спеціальність, освітньо –кваліфікаційний рівень, кваліфікація Характеристика навчальної дисципліни
Кількість кредитів ECTS – 2 Модулів: 3 Змістовних модулів: 3 Загальна кількість годин: 108 Тижневих годин: кількість годин визначена розкладом занять «Право» 6.030401 «Правознавство» Бакалавр Нормативна Рік підготовки: 2014 1 семестр; Лекції – 18 год. Семінари – 20 год. Практичні заняття – 16 год. Самостійна робота – 54 год. Вид контролю: залік    

Методичне забезпечення: опорні конспекти лекцій, інтер – активних комплекс навчально – методичного забезпечення дисципліни (ІКНМЗД), нормативні міжнародно – правові документи, нормативні акти МОН і МВС України, інтернет – ресурси.

Змістовний модуль І.

Лекція. Тема 1: Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення. – 2 год.

Соціальне забезпечення: поняття, функції. Співвідношення понять «соціальний захист» і «соціальне забезпечення» та їх законодавче закріплення. Предмет права соціального забезпечення – комплекс спільних відносин, що існують у сфері соціального забезпечення. Соціально-забезпечувальні відносини – основа предмету права соціального забезпечення. Відносини, які покликані забезпечити існування соціально-забезпечувальних відносин як складова предмету права соціального забезпечення.

Соціально-страхові відносини як елемент предмету права соціального забезпечення. Процедурні відносини як елемент предмету права соціального забезпечення. Поняття та особливості методу права соціального забезпечення. Система права соціального забезпечення: поняття та загальна характеристика. Загальна частина права соціального забезпечення. Спеціальна частина права соціального забезпечення. Система науки права соціального забезпечення та система курсу права соціального забезпечення. Місце права соціального забезпечення у системі права України. Поняття, зміст, особливості джерел права соціального забезпечення та їх класифікація.

Семінарське заняття. Тема 1: Поняття, предмет, метод і система права соціального забезпечення. – 2 год.

ПЛАН

1. Загальне поняття системи соціального забезпечення в Україні.

2. Поняття, предмет і метод права соціального забезпечення.

3. Система права соціального забезпечення.

4. Функції права соціального забезпечення.

5. Поняття та класифікація принципів права соціального забезпечення.

Основні поняття до теми: соціальна політика, соціальне забезпечення, соціальний захист, соціальне страхування, прожитковий рівень, прожитковий мінімум, межа малозабезпеченості, мінімальний споживчий бюджет, межа бідності, державні соціальні стандарти, метод, функції права соціального забезпечення, принципи.

Питання для самоконтролю:

1. Які відносини, крім матеріальних, становлять предмет права соціального забезпечення?

2. Назвіть суб'єкти і об'єкти права соціального забезпечення.

3. Специфіка методу права соціального забезпечення.

4. Що таке система права соціального забезпечення і чим вона відрізняється від системи права соціального забезпечення як науки?

5. У чому полягає сутність соціально-страхових і соціально-забезпечувальних правовідносин?

6. Назвіть критерії класифікації принципів права соціального забезпечення на види.

7. Обґрунтуйте значення загальноправових принципів у праві соціального призначення.

8. Яку роль відіграють міжгалузеві принципи у правовому регулюванні суспільних відносин у сфері соціального забезпечення.

Самостійна робота – 6 год.

Завдання для самостійної роботи:

1. Сформулюйте ваше бачення концепції соціальної держави.

2. Самостійно опрацювати статтю Б. Сташків «Право соціального забезпечення як наука» (Право України. – 2002. - №9).

3. Визначте співвідношення предмета права соціального забезпечення та предмета науки.

Теми рефератів:

1. Історичний аспект процесу виникнення та формування соціального забезпечення.

2. Право людини на соціальний захист і Конституційні гарантії його здійснення в Україні.

3. Специфіка предмету і методу права соціального забезпечення.

Література: 1, 39-44, 49.

Лекція. Тема 2. Джерела і органи права соціального забезпечення

Поняття, зміст, особливості джерел права соціального забезпечення та їх класифікація. Історія національного законодавства про соціальне забезпечення. Роль Конституції України як джерела права соціального забезпечення. Міжнародно-правові акти як джерела права соціального забезпечення.

Єдність і диференціація джерел права соціального забезпечення.

Основні закони у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування, що є формами права соціального забезпечення.

Акти локального характеру і соціального партнерства як джерела права соціального забезпечення. Ознаки нормативно-правових актів як джерел права соціального забезпечення. Зміст права на соціальне забезпечення у Загальній декларації прав людини.

Система органів та їх функції в сфері соціального забезпечення.

Фонди соціального страхування та їх органи.

Семінарське заняття. Тема 2: Джерела і органи права соціального забезпечення – 2 год.

ПЛАН

1. Поняття, особливості джерел права соціального забезпечення та їх класифікація.

2. Міжнародно-правові акти як джерела права соціального забезпечення.

3. Система органів та їх функції в сфері соціального забезпечення.

Основні поняття до теми: закон, законодавство, джерело і форма права, нормативно-правовий акт, договір, угода, декларація, соціальне партнерство.

Питання для самоконтролю:

1. Історія національного законодавства про соціальне забезпечення.

2. Джерела права соціального забезпечення: поняття, зміст, види.

3. Розкрийте роль Конституції України як джерела права соціального забезпечення.

4. У чому виявляються єдність і диференціація джерел права соціального забезпечення.

5. Перелічіть основні закони у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування, що є формами права соціального забезпечення.

6. Чи визнаються акти локального характеру і соціального партнерства джерелами права соціального забезпечення?

7. Які основні ознаки нормативно-правових актів як джерел права соціального забезпечення?

8. Зміст права на соціальне забезпечення у Загальній декларації прав людини?

9. Чи можна постановами Кабінету Міністрів України коригувати розміри соціальних виплат, що встановлені законами?

10. Фонди соціального страхування та їх органи.

Самостійна робота – 4 год.

Завдання для самостійної роботи:

1. Самостійно опрацювати із Глави 6, параграф 6,5: Розвиток законодавства про соціальне забезпечення в Україні (Б.Сташків. Теорія права соціального забезпечення. Навчальний посібник. К: 2005 с. 362).

2Проаналізуйте Закон України «Про державний бюджет» на відповідний рік. Чи виступатиме він джерелом права соціального забезпечення?

Теми рефератів:

1. Роль Європейської соціальної хартії у формуванні права соціального забезпечення України.

2. Становлення і розвиток законодавства про соціальне забезпечення в Україні.

3. Повноваження Міністерства соціальної політики України у сфері соціального забезпечення.

Література: 1-5, 18, 28, 39-44, 49

Лекція. Тема 3. Правовідносини у сфері соціального забезпечення.

Поняття та види правовідносин соціального забезпечення. Загальна характеристика суб’єктів правовідносин соціального забезпечення. Громадяни як суб’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: загальні; спеціальні. Суб’єкти, які забезпечують реалізацію права на соціальне забезпечення: державні органи; соціальні фонди; інші державні організації, підприємства та установи.

Об’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин: пенсії; соціальні допомоги; соціальне обслуговування; соціальні пільги.

Зміст соціально-забезпечувальних правовідносин.

Юридичні факти, які зумовлюють виникнення, зміну чи припинення соціально-забезпечувальних правовідносин. Стаж як юридичний факт у системі соціально-забезпечувальних правовідносин: поняття, ознаки, види та порядок обчислення.

Процедурні правовідносини: поняття, суб’єкти, об’єкти, зміст.

Соціально-страхові правовідносини: загальна характеристика.

Семінарське заняття. Тема 3. Правовідносини у сфері соціального забезпечення –2год.

ПЛАН

1. Поняття та види правовідносин у сфері соціального забезпечення.

2. Суб’єкти, об’єкти і зміст правовідносин із соціального забезпечення.

3. Підстави виникнення, зміни та припинення правовідносин з соціального забезпечення.

4. Поняття, види і правове значення трудового (страхового) стажу.

Основні поняття до теми: правовідносини, соціально-забезпечувальні, соціально-страхові, процедурні, персоніфікація (індивідуалізація), об’єкти соціально-забезпечувальних правовідносин (пенсії, допомоги, пільги, соціальне обслуговування), соціальне страхування, страховий та трудовий стаж, вислуга років.

Питання для самоконтролю:

1. Особливості соціально забезпечувальних правовідносин.

2. Критерії класифікації правовідносин по соціальному забезпеченню.

3. Поняття соціально страхових правовідносини.

4. Спеціальні суб’єкти соціально забезпечувальних правовідносин

5. Правовий сатус соціального фонду.

6. Правовий статус пенсійного фонду.

7. Правовий статус фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

8. Правовий статус Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

9. Правовий статус Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

10. Види не страхових соціальних фондів.

11. Територіальні центри соціального обслуговування.

Практичне заняття. Тема 3. Правовідносини у сфері соціального забезпечення –2год.

ПЛАН

Розв’язати задачі згідно з вимогами, зазначеними в загальних методичних вказівках цієї методички.

Задача 1

Після тимчасової непрацездатності, яка тривала понад чотири місяці, працівник ВАТ «Медіком» Турбін був направлений до МСЕК для встановлення йому групи інвалідності. У процесі огляду між лікарями виникли суперечності. Лікар – терапевт не погодився з думкою інших членів МСЕК для встановлення Турбіну ІІІ групи інвалідності.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 357 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.032 с)...