Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Навчальна мета. Знати:топографоанатомічні взаємовідношення органів і судинно-нервових пучків очеревинного і підочеревинного поверхів тазу; принципи виконання ревізії тазу



Знати: топографоанатомічні взаємовідношення органів і судинно-нервових пучків очеревинного і підочеревинного поверхів тазу; принципи виконання ревізії тазу, тактику при пораненнях і захворюваннях сечового міхура і прямої кишки; шляхи поширення гнійних процесів і доступи для дренування.

Вміти: розпізнати топографо-анатомічні взаємовідношення анато­міч­них утворень малого тазу в процесі виконання його ревізії.

Завдання для самостійної позааудиторної роботи

1. Опишіть межі очеревинного, підочеревинного та підшкірного поверхів тазу.

2. Назвіть органи, які містяться в очеревинному та підочеревинному поверхах тазу у жінок та мужчин (у дівчаток та хлопчиків).

3. Назвіть заглибини в очеревинному поверсі тазу у мужчин і жінок (у дівчаток та хлопчиків).

4. Намалюйте схему органів, фасцій та клітковинних просторів тазу на фронтальному та сагітальному зрізах.

5. Вкажіть способи дренування сечових запливів (за Мак-Уотер-Буяльським і Купріяновим) та параметритів.

6. Зверніть увагу на особливості топографії прямої кишки і сечового міхура.

7. Опишіть найбільш важливі особливості кровопостачання, іннервації та лімфовідтоку різних ділянок органів сечостатевої системи та прямої кишки.

8. Перерахуйте вени прямої кишки, що приймають участь в формуванні портокавальних анастомозів.

Контрольні питання:

1. Границі і стінки тазу. Поділ на поверхи.

2. Очеревинний поверх тазу: хід очеревини та її заглибини в малому тазу чоловіків та жінок (у дівчаток та хлопчиків).

3. Підочеревинний простір малого тазу: фасції і клітковинні простори. Анатомічні шляхи поширення гематом і сечових запливів.

4. Нервові сплетення тазу та їх блокада за Школьніковим-Селівановим (показання, техніка виконання).

5. Топографія тазових ділянок сечоводів, їх взаємовідношення з клубовими судинами. Практичне значення.

6. Топографія органів тазу: сечового міхура і простати, матки і її додатків, піхви та прямої кишки. Фасціально-клітковинні простори цих органів.

7. Шляхи венозного і лімфатичного відтоків. Участь вен прямої кишки у формуванні портокавальних анастомозів та геморою.

8. Оперативні доступи для дренування клітковинних просторів і перев’язки клубових судин (доступ за Пироговим-Бакшеєвим).

Обсяг самостійної роботи на занятті

Бригада студентів проводить ревізію верхнього поверху тазової порож­нини згідно інструкції, ілюструючи всі топографо-анатомічні особливості іншим студентам.

ІНСТРУКЦІЯ

до виконання практичної роботи.

Для виконання ревізії верхнього поверху зміщують петлі тонкої кишки доверху, а сигмоподібну кишку - вліво, визначаючи відношення очеревини до органів малого тазу. Оглядають окремі заглиблення (кишені) очеревини тазу. Після цього розсікають очеревину оголюючи клубові судини, поперекове та крижове сплетення доступом Пирогова-Бакшеєва. У жінок оголення цієї судини здійснюється шляхом розсічення заднього листка широкої зв’язки матки. Визначають також доступи до сечоводів і сечового міхура, матки і прямої кишки через їх фасціально-клітковинні капсули.

Тести для самоконтролю знань.

1. На які поверхи ділиться малий таз?

2. Через які отвори і простори відбувається зв’язок з сусідніми ділянками.

3. Які заглибини очеревинного поверху тазу розрізняють у жінок 1 ___, 2 ___ та в чоловіків 3 ___? Яке їх практичне значення?

4. Які фасції тазу Ви знаєте?

5. Які парієтальні клітковинні простори розрізняють у підочеревинному просторі тазу: 1 ______, 2 ______, 3 _______?

6. Які вісцеральні клітковинні простори розрізняють у підочеревинному просторі тазу?

7. Яке положення займає матка з додатками по відношенню до очеревини та клітковинних просторів.

8. Як підтвердити діагноз позаматкової вагітності?

9. В які клітковинні простори можуть розповсюдитися гнійні запливи з параметрію 1____, 2____, 3____, 4____; передміхурового та бокового пристінкового клітковинних просторів 5____, 6____, 7____, 8____, 9____?

10.Яким шляхом кисень, введений через прокол тазового дна між відхідником і куприком при накладанні ретропневмоперитонеуму, потрапить в заочеревинний простір?

11.Чому рак прямої кишки метастазує переважно в печінку і пахвинні лімфовузли?

Розв’яжіть ситуаційні задачі:

1. У пацієнта (10 років) після поранення сечового міхура виникли флегмони передньо-медіальної і задньої ділянок стегна. Топографо-анатомічно обґрунтуйте шляхи сечових запливів.

2. В ургентну лікарню поступила жінка 20 років з підозрінням на позаматкову вагітність. Що необхідно зробити для уточнення діагнозу?

3. Згідно попереднього діагнозу - у хворого є інфільтрат в прямокишково-міхуровій заглибині тазу. Яким чином можна дренувати гнійник?

4. Даючи відповідь на питання, що утворює задню стінку передміхурового клітковинного простору, студент відповів: задній листок вісцеральної фасції сечового міхура. Чи вірно це?

5. Для дренування флегмони тазової клітковини хірург ввів гумові дренажі через затульний отвір, що призвело до втрати функції кінцівки. Топографо-анатомічно обґрунтуйте причину ускладнення та його запобігання?

6. У хворої після операції з приводу ускладнень позаматкової вагітності появилася сечова флегмона клітковини тазу. Топографо-анатомічно обґрунтуйте допущену помилку?

ЛІТЕРАТУРА

Основна:

1. Оперативна хірургія і топографічна анатомія. /Під ред. К.І. Кульчицького. - К.: Вища школа, 1994.

2. Оперативная хирургия и топографическая анатомия. /Под ред. В.В.Кованова. – М.: Медицина, 1985.

3. Оперативная хирургия с топографической анатомией детского возраста /Под ред. Ю.Ф. Исакова, Ю.М. Лопухина. – М.: Медицина, 1989.

4. Островерхов Г.Е., Лубоцкий Д.Н., Бомаш Ю.М. Курс оперативной хирургии и топографической анатомии – М.: Медицина, 1995.

Додаткова:

1. Дацун І.Г, Нейко Є.М. Гломусні системи. - Івано-Франківськ, 1997.

2. Мельман Е.Н., Дацун И.Г. Функциональная морфология прямой киш­ки и структурные основы патогенеза геморроя. - М., 1986.

3. Миняев К. П. Клинико-морфологические аспекты перевязки сосудов таза. - Свердловск, 1990.

4. Старков А. В. Анатомия фасций и клетчатки малого таза. Рас­про­странение нагноений. - М., 1992, т. 2.

Методична вказівка для студентів до практичного заняття №16

Тема: ТОПОГРАФІЧНА АНАТОМІЯ ПРОМЕЖИНИ І ЗОВНІШНІХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ. ОПЕРАЦІЇ НА ОРГАНАХ ТАЗУ.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 405 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...