Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ГЛОСАРІЙ. Самохідна машина, що приводиться в рух за допомогою встановленого на ньому двигуна



Автомобіль (car)

Самохідна машина, що приводиться в рух за допомогою встановленого на ньому двигуна.

Автомобіль-самоскид (car-tipper)

Вантажний автомобіль з кузовом, що механічно (як правило, гідравлічно) нахиляється для вивантаження вантажу. Самоскиди застосовуються для перевезення навалювальних чи сипких, або інших вантажів, придатних для такого вивантаження, яке проводиться за допомогою їх перекидання з кузова.

Автотранспортне підприємство (auto transport enterprise)

Підприємство призначене для зберігання та обслуговування автомобілів.

Амортизація (depreciation)

Процес поступового перенесення вартості основних фондів на продукт, що виготовляється з їх допомогою. Для заміщення зношеної частини основних засобів виробництва підприємства роблять амортизаційні відрахування, тобто відрахування певних грошових сум відповідно до розмірів фізичного і морального зносу засобів виробництва. Амортизаційні відрахування проводяться за встановленими нормативами. Річна норма амортизаційних відрахувань визначається у відсотках від початкової вартості об'єктів.

Вантаж (load)

Речі, товари, продукти, які призначені для перевезення з допомогою транспортних машин або перенесення. Вантажі бувають штучними (машини, устаткування, кріпильні матеріали) і тарними (що надходять на підприємства в мішках або ящиках), наливними (різні рідини) і насипними (порода, корисні копалини). Рідкі вантажі характеризуються в'язкістю, стабільністю (гідросуміші), концентрацією твердого в гідросуміші (суспензії), температурою загусання, замерзання.

Вантажно-розвантажувальні операції (freight-unloading operations)

Дії, що призводять до завантаження або розвантаження транспортного засобу.

Вантажопідйомність (carrying capacity)

Здатність транспортного засобу перевозити певну масу вантажу.

Витрати (charges)

Зменшення економічних вигод в результаті вибуття грошових коштів або іншого майна.

Водій (driver)

Особа, яка керує транспортним засобом. Вершник, візник, погонич тварин, який веде їх за повід, прирівнюється до водія. Водієм є також особа, яка навчає керуванню, знаходячись безпосередньо у транспортному засобі.

Інвестиція (investments)

Це всі види активів (коштів), що вкладаються в господарчу діяльність з метою отримання доходу.

Їздка (journey)

Цикл транспортного процесу, тобто руху від початкового до кінцевого пункту (від завантаження до розвантаження). Відстань, на яку транспортується вантаж за їздку, на­зивається довжиною їздки з вантажем.

Коефіцієнт (coefficient, factor)

Показник, виражений звичайно безрозмірною величиною.

Кредит (credit)

Кошти й матеріальні цінності, що надаються резидентами або нерезидентами у користування юридичним або фізичним особам на визначений строк та під відсоток. Кредит розподіляється на фінансовий, товарний і кредит під цінні папери, що засвідчують відносини позики.

Критерій (criterion)

Ознака, на основі якої виконується вибір вимірника кількісної оцінки.

Лізинг (leasing)

Підприємницька діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні лізингодавцем у виключне користування на визначений строк лізингоодержувачу майна. Таке майно є власністю лізингодавця або набувається ним у власність за дорученням і погодженням з лізингоодержувачем у відповідного продавця майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Мастильні матеріали (lubricating materials)

Речовини, які мають мастильні властивості.

Моторне мастило (agile butters)

Мастило, призначене для змащування деталей двигуна.

Напівпричеп (semitrailer)

Причіп, частина повної маси якого передається на автомобіль-тягач через сідельно-зчіпний пристрій.

Оплата праці (payment of labour)

Винагорода, обчислена, зазвичай, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір зарплати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Паливо (fuel)

Горючі природні або штучні речовини, що служать (при спалюванні) джерелом теплової енергії. Основною складовою частиною яких є вуглець.

Подорожній лист (travelling letter)

Первинний документ про облік вантажних автомобільних перевезень, який всебічно характеризує роботу водія і автомобіля з моменту їх виїзду з автотранспортного підприємства і до моменту повернення на підприємство.

Причеп (trailer)

Транспортний засіб, що з’єднується з автомобілем-тягачем тяглово-зчіпним пристроєм, немає власного джерела енергії і служить для перевезення вантажів чи людей.

Пробіг (ran back)

Відстань, яку проходить транспортний засіб за певний проміжок часу.

Продуктивність (productivity)

Обсяг робіт, що виконується за певний проміжок часу; визначається змінною продуктивністю і числом робочих змін протягом цього проміжку часу.

Ремонт (repair)

Процес зміни, відновлення, покращення будь-чого, доведення об'єкту до початкових характеристик

Рентабельність (profitability)

Відношення балансового прибутку до середньорічної вартості виробничих фондів за їх початковою оцінкою.

Рухомий склад (rolling stock)

Транспортні одиниці автомобільного, залізничного або іншоо виду транспорту.

Собівартість (рrime price)

Вартість факторів виробництва, які необхідно витратити для виробництва продукції.

Страхування (insurance)

Одна з форм охорони майнових й особистих інтересів застрахованих, які сплачують внески (премії) до страхових організацій і дістають відшкодування втрат, що виникають у наслідок стихійного лиха і нещасних випадків. З іншого боку, страхування є формою ризик-менеджменту, що використовується для хеджування проти ризику фінансових втрат, та, в ідеалі, страхування може бути визначене як справедлива передача ризику потенційної втрати від однієї сторони до іншої за відповідну сплату.

Строк окупності (term of recoupment)

Термін за який повернуться капітальні вкладення в купівлю обладнання, тощо.

Тариф (tariff)

Ставка плати за послуги вантажного автотранспорту загального користування.

Технічне обслуговування (technical service)

Полягає у перевірці його укомплектованості і справності (працездатності), чистці і митті, налагодженні і регулюванні, змащуванні і заправці експлуатаційними матеріалами, усуванні несправностей і недоліків, заміни деталей з обмеженими термінами служби і зберігання, перевірці засобів вимірювання, технічному огляді вантажопідйомних машин і посудин, які працюють під тиском.

Шина (tire)

Пружна оболонка, яка встановлюється на обід колеса і взаємодіє з дорогою, частково пом’якшуючи удари та поглинаючи товчки від дорожніх нерівностей.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 360 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...