Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Приклади лімітуючих факторів



Пожежі. Як антропогенний фактор оцінюються частіше тільки негативно. Дослідження останніх 50 років показали, що природні пожежі можуть бути частиною клімату деяких наземних місцях мешкання. Вони впливають на еволюцію рослин та тварин. Біотичні угрупування навчилися компенсувати цей фактор і адаптуються до нього, як до температури та вологості. Пожежу можна розглядати та вивчати як екологічний фактор поряд з температурою, опадами і грунтом.При вірному використанні вогонь може бути цінним екологічним інструментом. Деякі пожежі сприяють розвитку організмів з високою толерантністю до їх наслідків. Вони можуть бути природними, або спровокованими людиною. Наприклад, планове спалювання в лісі використовується з метою усунути конкуренцію для цінної болотяної сосни з боку листвяних дерев. При відсутності пожеж листвяний ліс заглушує сосну, а також бобові та злакові. Болотяна сосна, на відзнаку від листвяних дерев, стійка до вогню, тому що верхівка її захищена довгими голками, що пагано горять.

Антропогенний стрес також може розглядатися як своєрідний лімітуючий фактор. Природні екосистеми в значній мірі здтні компенсувати антропогенний(013) стрес. Можливо, що вони від природи адаптовані до гострих периодичих стресів. А багато організмів потребують випадкових порушуючих дій, таких як пожежі й урагани, які сприяють їх тривалої стійкості. Антропогенний(013) стрес умовно розділяють на гострий та хронічний. Для першого характерні різкий початок, швидке протікання і невелика тривалість. При другому – порушення невисокої інтенсивності продовжуються довго, або повторюються. Природні системи часто мають достатню здатність боротися з гострим стресом. Наприклад, стратегія насіння, щоперебуває в стадії покою, дозволяє лісу швидко відновитися після пожежі. Наслідки хронічного стресу можуть бути більш важкими, тому що реакції на нього не виникають одразу ж. Можуть пройти роки, поки зміни в організмах будуть помічені. Так, зв’язок між палінням та раком легенів був помічений лише кілька десятків років тому, хоч існував завжди.

Питання для самоконтролю

Питання 3.8. Чи можна сказати, що лімітуючим фактором в екосистемі є найважливіший екологічний фактор?

Так.

Ні.

Питання 3.9. Чи можна вважати, що лімітуючими факторами в екосистемі є ті екологічні фактори, яких в екосистемі є мінімум?

Так.

Ні.

Питання 3.10. Чи можна вважати, що коли організм має широкі межі толератності до одного фактора середовища, то це стосується й інших факторів?

Так.

Ні.

Питаня 3.11. Чи можна сказати, що висень в наземних екосистемаї є лімітуючим фактором?

Так.

Ні.

Питання 3.12. Чи можна вважати пожежі лімітуючим фактором?

Так.

Ні.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 1804 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...