Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
а) робота з алфавітом
- Look at the alphabet and sound the letters.
б) робота з підручником
- And now open your books at page 50 and do the task 5.
- Look and say.
- And now repeat after me. Play in chain.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Підсумок уроку
- Tell me please what did you learn at our lesson? What words did you remember? What tasks did you like most of all?
2. Закінчення уроку.
- Stand up, please. Good – bye, children.
- The lesson is over.
УРОК 22 Дата: ___________
Тема: Моя улюблена пора року.
Мета: повторити і закріпити лексичний матеріал теми; ознайомити учнів зі структурами «I like…» «Do you like…?» та тренувати в їх вживанні в усному мовленні; повторити і закріпити вивчені раніше літери.
Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; навички каліграфічного письма; тренувати увагу та пам'ять.
Виховувати любов до природи.
Обладнання: слова «Пори року», картка для самостійної роботи, кольорові слова, фрази I like, Do you like…?, картинки для аудіювання, флеш – картки для читання.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
- Listen to the rhyme and let’s greet each other.
(“Good morning”)
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll tell about our favourite seasons of the year. We revise words and letters which we learned at our lessons. And also we’ll learn a rhyme about the seasons and study to read and write.
- OK. Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- First of all let’s train our tongues. There are many different kinds of sounds of nature can you hear in different seasons of the year.
- So let’s name some of them.
- Listen to the words and name the vowels which you hear in them. (dog, star, cat, ball, nest, duck)
б) мовна розминка
- Name the members of family (father, mother, sister, brother)
- Listen to the rhyme and say what seasons do they like.
My father likes winter.
My mother likes spring.
My sister likes summer.
But I like autumn
When school begins.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Повторення раніше вивченого
а) робота з карткою
- Look at the card. Find and circle.
Z | x | V | m | z |
W | M | W | u | v |
P | I | B | p | q |
Q | Q | D | B | S |
V | w | I | u | V |
T | F | T | I | L |
б) гра «Пантоміма»
- You must go to the blackboard and show what you can do. The other pupils must guess.
2. Закріплення ЛО теми
а) робота в групах
- You have words. You must colour them according to the rhyme.
(WB ex 5, p. 44 A. Nesvit)
б) робота з підручником
- Listen, find and show.
(p. 97)
3. Введення граматичної структури.
а) пояснення вчителя
- If we want to say «Мені подобається.», we say “I like…”, if we want to say «Йому/ Їй подобається», we use such phrase “She/ he likes…”
(ex 2 p. 51)
- If we want to ask «Чи тобі подобається..?», we use such questions “Do you like..?”
б) розвиток навичок говоріння
- Look at the blackboard and make up sentences as in example.
(WB ex 4, p. 44)
4. Розвиток навичок аудіювання.
а) підготовка до аудіювання
- In different seasons of the year we have a variety of activities. We listen to the music, watch TV, swim, run and play.
- So let’s play the game “Where is it…?”
б) етап аудіювання
- Look at the blackboard and listen to me. You must choose the letters which correspond to my definitions.
(PB ex 1, p. 96)
Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 223 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!