Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ТЕМА 1. Предмет, джерела, становлення римського права



Тема рефератів

1. Закони XII таблиць як першоджерело всього римського приватного та публічного права.

2. Рецепція римського приватного права в Україні.

3. Corpus iuris civilis як основне джерело пізнання римського приватного права.

4. Роль римського права в правових системах феодальних та буржуазних держав.

Завдання для індивідуальної роботи (кожне завдання 1 бал):

1. Проаналізуйте походження та характерні риси jus civile. Порівняйте його із сучасним поняттям „цивільне право”.

2. Перелічіть основні інститути ius publicum і ius privatum?

3. Накресліть схему рецепції римського права в Україні.

4. Яка відмінність між інституційною і пандектною системами викладення?

5. Накресліть схему джерел правоутворення в Стародавньому Римі.

6. Чому римський історик Тіт Лівій називав Закони XII таблиць “ fons omnis publici privatique iuris - джерелом всього публічного і приватного права”?

7. Проаналізуйте історію створення та зміст Законів ХІІ таблиць і складіть обгрунтований висновок відносно їхньої сутності як форми правотворення. Чи можливо їх вважати кодифікацією цивільного права?

8. Як узгодити, і чи можливо, відоме “дозволено все, що не заборонено” з сентенцією Павла: “не все, що дозволено, гідне поваги” (D. 50. 17. 144)?

9. Прокоментуйте наступні сентенції:

А) “Обходить закон той, хто тримаючись за слова, випускає з виду його зміст, його призначення”.(D.3.29.Павло)

Б) “Краще залишити злочин непокараним, аніж осудити невинного”. (D.48.19.5. Ульпіан)

ТЕМА 2. Захист приватних прав. Цивільний процес у Давньому Римі

Теми рефератів

1. Основні процесуальні інститути в римському праві.

2. Вплив римського права на вітчизняний цивільний процес.

3. Інститут представництва в римському праві.

Завдання для індивідуальної роботи

І рівень

1. Причини виникнення державного судочинства у Стародавньому Римі.

2. Поняття та складові елементи процесуальної формули.

3. Що таке формула? Назвіть її складові частини?

4. Чим відрізняється судовий захист від преторського?

5. Що таке процесуальне представництво?

6. В деякому випадку претор відмовив у позові за недієздатністю особи, в іншому на підставі помилки в нормі права, на якій базується позов. В якому випадку відмова викликана процесуальною, а в якому матеріальною перешкодою?

7. Що означає вислів „...нехай той, хто його викликав, накладе на нього руку…”?

8. Сильний вітер, зірвавши з даху будинку черепицю, зніс її на сусідське подвір'я, де нею було вбито коня.

a. чи можливий позов до господаря черепиці?

b. якщо можливий, то який - речовий чи персональний?

c. яким чином буде обчислена його сума?

d. складіть формулу позову і виділіть інтенцію та кондемнацію.

ІІ рівень

9. А. А. вимагає від Н. Н., щоб той відігнав своє стадо з житнього поля, яке належить А. А. В свою чергу Н. Н. наполягає на ремонті своєї огорожі, пошкодженої з вини А. А., через що тварини і проникли на житнє поле. Обидва звернулися за допомогою до претора. Чи можуть вони вимагати інтердикту? Якого? Яких?

10. А. А. повернувшись з військової кампанії, знайшов свою земельну ділянку окупованою Н. Н. Н. Н. діяв за правом, але не проволодів встановлений Законами XII таблиць дворічним usucapio. Але розстатися з земельною ділянкою Н. Н. не бажав і виклав свої контраргументи, пов'язані з витратами на культивацію запущеної землі, на витрати, пов'язані з посівом та зрошенням і т. ін. Чи можливий позов до А. А.? Якщо так, то який - речовий чи персональний? Чи підлягають відшкодуванню проведені Н. Н. на земельній ділянці витрати?

11. Відповідач не з’являється до суду. Позивач прийшов до порогу його хати з метою силоміць привести відповідача на судовий процес. З цією метою він привів своїх знайомих. Чи правомірні його наміри та дії?

ІІІ рівень

12. Прокоментуйте наступні сентенції:

a. “Добросовісність і чесність судді не підлягають сумніву, але його знання права і фактів може оспорюватися”/ Омельченко О.А. Основы римского права: - М.: Манускрипт, 1994. - с. 100);

b. “Iudex aequitatem prae oculis semper habere debet – Перед очима судді завжди повинна стояти справедливість” / Бартошек М. Римское право: (Понятия, термины, определения): Пер. с чешск.- М.: Юрид. лит., 1989.- С.402.

13. Визначте складові частини формул:

a. Хай Октавій буде суддею. А. А. вимагає від Н. Н. виконання за укладеним між ними договором всіх умов, на що Н. Н. відповідає тим, що як при укладанні угоди, так і в самій вимозі з угоди А. А. допустив і допускає обман, і якщо це так, то, хоча угода і позов з неї припускаються і захищаються цивільним правом, пропоную тобі, суддя, встановивши обман, відхилити позов як такий, що суперечить справедливості;

b. Хай Октавій буде суддею. Так як А. А. вимагає, щоб Н. Н. повернув видані йому в позику 100 сестерціїв, на що Н. Н. відповідає тим, що позивач за надану йому потім послугу урочисто обіцяв відкласти виконання на рік, то ти, Октавій, виясни це, і якщо А. А. обіцяв, відмовиш;

c. Хай Октавій буде суддею. Оскільки А. А. шукає не все, що йому належить зі спадщини померлого батька М. А., а тільки 1/4 частину, а інші 3/4 він стягне через рік зі свого брата Т. А. за укладеною між ними угодою, то якщо, станеться, надалі, що частину спадщини відносно якої йде суперечка, Т. А. відмовиться передати А. А., то ти, суддя, відсуди цю частину від Т. А., а присуди його братові А. А.;

d. Хай Октавій буде суддею. Якщо станеться, що майно, відносно якого йде суперечка, належить по квіритському праву А. А. і це майно йому не повертається, оскільки відповідач Н. Н. заявляє, що він вклав до нього більше грошей, ніж воно коштувало спочатку, то ти, суддя, встанови суму, яку по справедливості повинен сплатити власник, і поверни йому майно, а відносно витрат, зроблених Н. Н. на поліпшення майна, присуди йому тільки ті, що були зроблені ним до літісконтестації.

14. Яке значення правила про перевищення вимоги і як воно співвідноситься з юридичною силою судового процесу?

ТЕМА 3. Правове становище суб’єктів римського приватного права

Теми рефератів

1. Підстави обмеження правоздатності фізичних осіб в римському приватному праві.

2. Поняття і види юридичних осіб у римському приватному праві.

3. Загальна характеристика договора товарищества (sociatos) в римському праві.

4. Становлення інституту патронату в римському праві.

5. Capitis deminutio: поняття, види та підстави виникнення.

Завдання:

І рівень

1. Прокоментуйте наступні сентенції:

a. “Humani iuris condicio semper in infinitum decurrit et nihil est si ea, quod stare perpetuo posit” – „Правове положення людей постійно і нескінченно змінюється, і немає в ньому нічого незмінного” (С.1.17.2.18).

2. При якій умові правоздатність поширювалась і на дитину, що знаходилась в утробі матері, тобто ще ненародженої на світ?

3. Які причини могли підштовхнути особу, що володіє повнотою прав, до зміни своєї правоздатності?

4. Офілій брав участь у якості свідка при укладані угоди, а потім відмовився засвідчити факт її укладання. Що загрожувало Офілію в цьому випадку згідно із Законами ХІІ таблиць (вкажіть відповідну статтю)?

5. Які найбільш суттєві відмінності між фізичними та юридичними особами, що в них спільне?

ІІ рівень

6. Під час епідемії поховальна колегія, вичерпавши власні кошти, звернулась за допомогою до банкіра-трапезита, але не змогла повернути позику у встановлений строк. Чи може трапезит звернути стягнення на майно окремих членів колегії?

7. Дорослі сини почали вимагати від батька розподілу майна на тій підставі, що воно є їхньою спільною власністю. Батько відповів відмовою, посилаючись на те, що діти, що знаходяться під його владою, є об'єкти права, а не суб'єкти, що їх становище визначається наявністю лише обов¢язків. Чи так це?

8. Прокоментуйте наступні сентенції:

a. “Свобода є природна здатність кожного робити те, що йому завгодно, якщо це не заборонено силою або правом” (D. 1. 5. 4. Флорентін).

9. Що таке capitis deminutio і в яких формах воно існувало? Чи обмежувався римський громадянин у правоздатності, коли бажаючи отримати землю, призначену для розподілу між латинами, він переходив до їх стану?

10. До юриста звернулися з питанням: „Що робити, коли особа, яка досягла 25 років, продала себе у рабство, і при цьому вона отримала частину ціни? Чи може вона потім бути поновлена в правах?” Дайте вмотивовану відповідь.

ІІІ рівень

11. Великий римський поет Публій Овідій Назон потрапив у немилість до імператора Октавіана Августа. Як вважається, він був звинувачений у тому, що його ранні твори були нескромні та легковажні. Імператор наказав Овідію назавжди покинути Рим та відправитись у заслання до Скифії. Якого статусу правосуб’єктності в цьому випадку позбавляється Овідій? Які юридичні наслідки мала для Овідія втрата цього статусу.

12. Три римлянина уклали угоду про створення своєрідного товариства взаємодопомоги. В цій угоді вони передбачили, що веденням сумісних справ буде займатися Туцій, Луцилій надасть приміщення для крамниці, а Валеріс виділяє для загальних потреб певну суму грошей. Прибутки мають поділятися у рівних частинах між усіма учасниками договору.

Через деякий час Луцилій помер, і його спадкоємці звернулися з вимогою до Туція та Валеріуса про звільнення приміщення, а також про виплату їм частини прибутку, отриманого з моменту смерті Луцилія до моменту подання позову. Відповідачі посилалися на те, що крамниця передана у користування товариству і, отже, поверненню не підлягає.

Що стосується виплати частки прибутку, то вони готові це зробити за умови вступу когось із спадкоємців до товариства. Вирішіть суперечку.

13. Заповідач висловив свою волю в тому, щоб опікуном його дітей, обминаючи найближчого агната, став “відданий мені раб Стіх, якого я тим самим відпускаю на волю”. Чи законно це?

14. Юриста запитали: „Чи хазяїн судна має відповідати за дії усіх членів свого екіпажу? Чи враховується те, що він сам не завдавав шкоди? Чи однаково він відповідає за їхні дії, чи має враховуватися та обставина - вільні вони чи раби?”. Дайте консультацію.

ТЕМА 4. Сімейні правовідносини

Теми рефератів

1. Особливості позашлюбних союзів у Стародавньому Римі.

2. Укладання та припинення шлюбу в римському праві.

2. Опіка та піклування як самостійний інститут сімейного права.

3. Узаконення та усиновлення в римському праві.

Завдання:

І рівень

1. Накресліть схему ліній та ступенів кровного споріднення власної родини за римським зразком.

2. У римського громадянина Тиберія було три онука. Один народився від сина, що мешкав разом з батьком. Другий народився у сім’ї емансипованого сина. Третій був народжений донькою, що знаходилась у шлюбі cum manu. Який з онуків знаходився під владою діда?

3. Полонення paterfamilias робило його сина повновладним, але з поверненням батька з полону все поверталось до попереднього стану. Якщо ж батько помре у полоні і це стане відомим, з якого моменту син буде вважатися повновладним - з моменту полону батька чи з моменту його смерті в полоні? Як вірніше визначити ситуацію, породжену полоненням батька, - як втрату його повновладдя в сім’ї чи її призупинення?

4. Якщо у шлюб вступає онук, чи потрібна згода сина, тобто батька нареченого, що знаходиться ще під батьківською владою діда-домовладики?

ІІ рівень

5. Досягнувши повноліття усиновлений став доводити, що, якби він був повновладним і здатним до визначення власної вигоди, він ніколи б не погодився з актом усиновлення. Чи було це підставою для емансипації усиновленого paterfamіlіas?

6. Укладенню шлюбу в римському праві передували заручини. Відомо, що мінімальний шлюбний вік для нареченої складає 12 років, для нареченого – 14 років. Чи мало значення, який мав бути вік контрагентів на заручинах? Чи обов’язкова присутність на заручинах нареченого та нареченої?

7. Чи має право жінка від власного імені закласти позов про повернення посагу? Якщо такої угоди не було, чи могла жінка за аналогічних умов, звернутися за допомогою до претора? Чи повертався посаг у шлюбі sіne manu після смерті жінки? Якщо так, то кому?

ІІІ рівень

8. З дозволу батька син вступив на військову службу. З часом він досяг високого стану і придбав майно. Батько ж, через невдалу угоду, повністю втратив майно. Чи має право paterfamilias розрахуватись з кредиторами майном сина?

9. Чи припинявся шлюб, коли в результаті усиновлення чоловік переходив до сім’ї своєї жінки? Якщо так, то що необхідно було зробити щоб такий шлюб став законним? Якими способами жінка переходила під владу чоловіка?

10. Жінка повернулася до чоловіка, якого до цього покинула. Чи є це продовженням шлюбу, чи потрібно укладання нового шлюбу?

11. Не мансипованого тридцятилітнього сина було призначено на посаду міського претора. Батько гордився цим призначенням, але звернувся до сина, як до посадової особи, з питанням: хто з них має підпорядковуватися іншому: чи він сину - як кожен громадянин Риму - магістрату, чи син йому, як pater familias? Дайте мотивоване роз’яснення.

12. Рабиня вийшла заміж і передала чоловіку у якості посагу певну суму грошей. Через деякий час колишній хазяїн рабині звернувся до її чоловіка з позовом про витребування вказаної суми, посилаючись на те, що гроші належать йому. Відповідач заперечував позов посиланням на те, що після укладення шлюбу він звільнив свою дружину з рабства, і вона тепер є вільною жінкою. Крім того, зазначив він, після укладення шлюбу вже пройшло більше 10 років. Як вирішити справу? Дайте оцінку аргументам сторін.





Дата публикования: 2015-07-22; Прочитано: 1525 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...