Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Поняття, система і класифікація функцій органів прокуратури



Саме поняття «функція», її визначення залишається в правовій науці неоднозначним, хоча проблеми покладених на прокуратуру функцій у державі в цілому і в галузевих напрямах, зокрема, постійно привертають увагу як науковців, так і практичних працівників. Цій проблемі щодо прокуратури присвячені також дослідження монографічного характеру таких, наприклад, вітчизняних учених, як В. С. Зеленецький, М. І. Мичко, російського дослідника А. Г. Халіуліна та інших. Але незважаючи на це, проблема залишається складною і потребує подальшого вивчення, враховуючи значення функцій як для теорії, так і для практичної діяльності органів прокуратури.

Функції прокуратури зумовлюють її тип, роль, значення і місце в державному механізмі, а також її систему та структуру. Система функцій впливає на соціальну компетентність органів прокуратури, їх призначення. Історія виникнення прокуратури та її розвиток пов’язані з функціями та завданнями прокуратури.

Конституція України визначила прокуратуру України як єдину систему. Викладення основних положень про прокуратуру в окремому розділі Основного закону України зумовлено тим, що виконання покладених на органи прокуратури функцій і повноважень є самостійним видом державної діяльності. Такий висновок підтверджують також специфічні функції та характер діяльності прокуратури, принципи їх організації, єдність завдань цього незалежного централізованого державного органу.

Відповідно до положень ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладено:

— підтримання державного обвинувачення в суді;

представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

— нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

— нагляд за додержанням законів під час виконання судових рішень у кримінальних справах, а також, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян;

— нагляд за додержанням прав і свобод людини та громадянина, дотриманням законів з цих питань органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, їх службовими та посадовими особами.

Стаття 10 Закону «Про прокуратуру», надає органу також координаційні повноваження у сфері протидії злочинності та корупції.

На прокуратуру не може покладатися виконання функцій, не передбачених Конституцією України і Законом «Про прокуратуру». Наведені функції прокуратури відповідають передусім позиції формування правової держави та свідчать про зміщення пріоритетів діяльності прокуратури на користь захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Функції прокуратури України, визначені ст. 121 Конституції України та Законом України «Про прокуратуру» мають особливі призначення і завдання, оскільки їх виконання сприяє утвердженню законності в державі, забезпеченню конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також державних інтересів.

Органи прокуратури у встановленому порядку в межах своєї компетенції вирішують питання, що випливають із загальновизнаних норм міжнародного права, а також укладених Україною міждержавних договорів.

Усі зазначені функції прокуратури є зовнішніми, оскільки виходять за межі системи органів прокуратури і в цілому спрямовані на забезпечення законності, захисту прав і законних інтересів людини і громадянина.





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 1379 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...