Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Екомоніторинг літосфери



До складу літосфери входить суходіл, який займає 29,2 % (148 млн. км2) поверхні Землі і включає ґрунти різної категорії та корисні копалини на поверхні й у надрах. Близько 10 % суші займають льодовики (Антаркти­да, Гренландія та ін.). Сільськогосподарськими угіддями зайнято 33,1 % поверхні Землі, 30,1 — лісами і 36,8 % площі припадає на гори, тундру, болота, пустелі, промислові об'єкти та населені пункти. Загальна площа орних земель становить близько 1,5 млрд. га (приблизно 11 % площі суші). Нині на кожного мешканця планети припадає близько 0,4 га орної землі. Оскільки чисельність населення Землі постійно збільшується, то ця кількість невпинно зменшується.

Ґрунти перерозподіляють значну кількість атмосферної вологи і таким чином регулюють водний баланс суші. Вони є біологічним адсорбентом, фільтром і мінералізатором багатьох антропогенних забруднень (природних і синтетичних органічних сполук) і здатні до самоочищення (мікрофлора ґрунту налічує понад 25 мікроорганізмів, які приймають участь в знешкодженні забруднення грунту).

Забруднення літосфери відбувається як природним шляхом, так і в ре­зультаті антропогенної діяльності. Під впливом природних процесів, які відбуваються в Космосі та земній корі і супроводжуються стихійними лихами (падіння метеоритів, землетруси, буревії, повені та ін.), руйнуються природні ландшафти, господарські будівлі, знищуються сільськогос­подарські угіддя тощо. В результаті у величезній кількості гинуть пред­ставники флори й фауни, руйнуються господарські об'єкти, що призво­дить до значних матеріальних втрат.

Останнім часом високими темпами зростає чисельність населення Землі, що призводить і до зростання споживання енергетичних та інших мате­ріальних природних ресурсів. Швидкість вилучення деяких з них істотно перевищує швидкість їх продукування, а екстенсивний спосіб їх освоєння, що триває, породжує величезні обсяги відходів, які надходять у навко­лишнє середовище, спричиняючи забруднення ґрунтів. За останні 15-20 років із сільськогосподарського обороту вилучено 450 тис. га земель, з яких, 97% – колишні високопродуктивні землі.

Ґрунт грає важливу роль в процесі життєдіяльності на Землі. Його хімічним складом визначається врожай, якість продуктів харчування рослинництва та тваринництва, і як наслідок – здоров’я людини. В складі тварин, рослин налічується декілька десятків різних хімічних речовин. Деякі з них дуже значимі для людини. Наприклад, в крові міститься 24 мікроелементів, необхідних для здоров’я, життєдіяльності людини, в жіночому молоці їх ще більше (понад 30): I, F, Co, Cu, Zn, Mn, Mo, B, Ni та ін. Недостача чи надлишок їх спричиняє захворювання: недостача Cu, Ni – пропадає апетит; Cu, Zn, Co –викликає короткозорість; Li – шизофренію; І – зоб, кретинізм; відсутність, недостача Са, Р – рахіт. Разом з тим надлишок Pb в їжі (>0,6 мг/кг за добу) приводить до дуже небезпечного захворювання на розсіяний склероз (відмирання клітин головного мозку). Надлишок Cr у ґрунті подавлює фіксацію азоту з повітря рослинами, знижує врожай злакових; Cu – знижує стійкість до засухи, зменшує вміст вітаміну С, крохмалю, білків; V, W, Tl, Ni – знижує мікрофлору ґрунту, пригнічує активність гідролітичних ферментів, що негативно впливає на очищення ґрунту.





Дата публикования: 2015-04-06; Прочитано: 184 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...