Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Екскурсовод - ключова особа в екскурсійному процесі; від того як він вибудує, направить цей процес під час екскурсії, залежить ефективність процесу культурної комунікації



ЕКСКУРСІЙНА МЕТОДИКА: ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЇ

Лекція № 6

ІНДИВІДУАЛЬНА ПІДГОТОВКА ТА ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЇ

Вимоги та особливості складання індивідуального тексту екскурсії

Екскурсовод - ключова особа в екскурсійному процесі; від того як він вибудує, направить цей процес під час екскурсії, залежить ефективність процесу культурної комунікації.

Щоб чітко впорядкувати матеріал екскурсії, свої знання відповідно до теми, завдань, методичних особливостей екскурсії, кожний екскурсовод готує свій індивідуальний текст екскурсії.

Індивідуальний текст повинен мати вигляд стрункої композиційно вивіреної конструкції, де все логічно пов'язане.

При цьому кожна екскурсія схожа на театр одного актора, в якому екскурсовод і сценарист, і режисер, і актор тому саме до індивідуального тексту слід віднести такі поняття, як композиція, сюжет та фабула.. Композиція - побудова, розміщення та співвідношення складових частин літературних та мистецьких творів. Сюжет - подія чи кілька подій, пов'язаних між собою. Фабула - послідовні викладення певних подій, про які йдеться у творі. У викладенні фабули слід розрізняти експозицію, зав'язку, розвиток дійства, кульмінацію, розв'язку.

Кульмінація - найбільш напружений момент у розвитку фабули, вершина показу та розповіді.

Складання індивідуального тексту екскурсії здійснюється поетапно:

1. підготовчий етап результатом якого повинно бути:

а)ознайомлення з контрольним текстом;

б) опрацювання рекомендованої літератури;

в) ознайомлення з технологічною картою

г) знайомство з екскурсійними об'єктами безпосередньо на маршруті;

д)добірка матеріалів для "портфеля екскурсовода".

2. написання індивідуального тексту

Звичайний обсяг індивідуального тексту для автобусної тригодинної екскурсії - 50-70 сторінок.

Текст складається з трьох частин: вступу, основної частини та висновку.

Вступ - встановити контакт з групою; повідомляє групі своє прізвище, ім'я, по-батькові, називає екскурсійну установу, яку представляє, знайомить групу з водієм автобуса, з темою екскурсії, її маршрутом, тривалістю тощо; об'єкт показу тут є - це сам екскурсовод; коротко викладається зміст майбутньої екскурсії, називаються окремі підтеми, 2-3 найцікавіші об'єкти. Вимоги до вступного слова - короткість та динамічність. Саме в цей час складається враження про нього, дається триєдина оцінка його культури мислення, мови та поведінки і створюється та неповторна аура, яка зветься контакт з групою.)

На практиці. вступ і висновки краще писати після написання основного тексту.

На відміну від контрольного тексту індивідуальний відбиває структуру екскурсії. Тому основна частина тексту складається відповідно до її маршруту. Матеріал подається у тій послідовності, в якій показують об'єкти.

Він містить чіткий розподіл на частини, кожна з яких розкриває одну з підтем і будується приблизно за такою схемою:

характеристика об'єкту (чи групи об'єктів), загальний матеріал, який відтворює певний період історії; локальний матеріал, який характеризує конкретні події, пов'язані з даним об'єктом, місцем; висновки до підтеми, логічний перехід до наступної підтеми.

При написанні індивідуального тексту екскурсії необхідно враховувати різницю між писемним та усним мовленням та особливості мови екскурсовода - адже слово, що звучить, відображає не лише думку, але й настрій та відчуття, породжені цієї думкою. (Про це детальніше – самостійно –„Професійні якості екскурсовода – імена, цифри (цифр не повинно бути багато, ними не можна переобтяжувати текст.

Досить складними в оглядових екскурсіях є логічні переходи від однієї підтеми до іншої, між об”єктами, внутрішня логіка всього тексту, що пояснюється її змістом. У цих екскурсіях, як правило, використовуються всі види логічних переходів: хронологічні, тематичні, хронолого-тематичні тощо.

Літературна обробка тексту - допомогти екскурсанту легше сприйняти серйозний теоретичний матеріал. За допомогою художніх образів екскурсанти запам'ятовують певні моменти екскурси.

Таким чином, індивідуальний текст - це синтез. науково обґрунтованих історичних подій та фактів, поданий у літературній обробці, в різноплановому темпоритмі.

Отже, при створенні індивідуального тексту необхідно пам'ятати:

1. Він повинен бути добре композиційно побудований насичений фактичним науково вивіреним матеріалом, який викладено ясно, живо, цікаво. У ньому повинна бути душа - індивідуальність екскурсовода. Текст повинен викладатися тими словами, які притаманні словниковом запасу і мисленню екскурсовода.

2. Текст повинен відповідати технологічній карті чи методичній розробці, контрольному тексту.

3. Він повинен відтворювати образи людей - творців історії.

4. При доборі художньої літератури слід пам'ятати, Ще кращий уривок, вірш повинні.

5. Вибір художньої літератури для цитування, посилання повинен вибиратися тому, що саме тому він необхідний, у відповідності з світосприйманням і смаками певного екскурсовода.

Таким чином, створення індивідуального тексту - це підсумок великої самостійної роботи екскурсовода, а вдосконалення його - вся подальша робота над екскурсією.





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 298 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...