Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Світовий валютний ринок і механізми торгівлі



Світовий валютний ринок, або ринок форекс (forex, foreign exchange market) – це глобальний ринок обміну провідних валют, який об'єднує світові валютні ринки, функціонує цілодобово, а операції на ньому здійснюються децентралізовано.

У сучасному вигляді ринок "форекс" склався у 1970-х роках XX ст., коли зі вступом у дію принципів Ямайської валютної системи було введено систему плаваючих валютних курсів, при цьому ціна однієї валюти щодо іншої визначається виключно самими учасниками ринку, виходячи з попиту та пропозиції. У плані свободи від зовнішнього контролю і наявності вільної конкуренції "форекс" - це найдосконаліший ринок. Він є найбільшим і найбільш ліквідним фінансовим ринком.

З технічного погляду, валютний ринок "форекс" - це сукупність комунікаційних систем, що поєднують між собою банки різних країн, які здійснюють міжнародні розрахунки та інші валютні операції. Системи Рейтерс-дилінг, Блумберг, Телерейт, СВІФТ є тими засобами, які дають змогу учасникам валютного ринку постійно підтримувати зв'язок та робити пропозиції щодо купівлі-продажу валюти й укладати відповідні угоди. Інтенсивний розвиток систем електронного зв'язку зробив цей ринок глобальним, тобто таким, що функціонує 24 години на добу й охоплює практично всі регіони світу.

Світова торгівля валютою розпочинається вранці у Веллінгтоні та Сіднеї, переміщуючись поступово на захід - у Токіо, Гонконг, Сінгапур, Бахрейн, Катар, Абу-Дабі, далі - до Європи - у Цюріх, Франкфурт-на-Майні, Брюссель, Париж, Лондон, потім через Атлантичний океан - до Нью-Йорка і завершується у Лос-Анджелесі та Сан-Франциско.

Масштаби операцій на валютному ринку "форекс" значно перевищують реальні комерційні потреби, пов'язані з рухом товарів, послуг та капіталів. Це зумовлено тим, що функціонування валютних ринків значною мірою пов'язане зі здійсненням спекулятивних та арбітражних операцій з валютою.

Спекулятивні валютні операції - це діяльність учасників валютного ринку, спрямована на отримання прибутку завдяки зміні курсів валют. Ідеться про формування активів переважно у валюті, що має тенденцію до ревальвації (довга позиція), і пасивів - у валюті, що має тенденцію до девальвації (коротка позиція). Результати операцій залежать від правильності оцінки їх учасниками ймовірної динаміки валютних курсів. Негативним моментом спекулятивних валютних операцій є можливість цілеспрямованих дій учасників ринку з придбання або купівлі валюти з метою викликати масовий ажіотаж, атмосферу невпевненості та панічні настрої на ринку для впливу на динаміку курсових коливань.

Арбітражні валютні операції - це операції, що передбачають купівлю-продаж іноземної валюти з подальшим здійсненням зворотної конверсійної угоди з метою отримання прибутку від різниці валютних курсів на різних валютних ринках (географічний арбітраж) або за рахунок курсових коливань протягом певного періоду (часовий арбітраж). Арбітражні валютні операції здійснюються з двома або більшою кількістю валют і так само як і спекулятивні операції ґрунтуються на принципі дешевшого придбання і дорожчого продажу валюти.

Велика кількість спекулятивних операцій на міжнародних фінансових ринках, у тому числі і на ринку "форекс", проводиться за принципами маржинальної торгівлі (margin trading).

Маржинальна торгівля - це торгівля з використанням позикового капіталу. Маржинальна торгівля на валютному ринку "форекс" ведеться лотами. Ідея маржинальної торгівлі полягає в тому, що спекулятивні інтереси на ринку можна задовольнити, не здійснюючи реального постачання валюти, що скорочує накладні витрати з переміщення останньої, і надає можливість, маючи невеликий рахунок, відкривати позиції як з купівлі, так і з продажу великої кількості іншої валюти. Валютні операції можна здійснювати дуже швидко, отримуючи значний прибуток як при підвищенні, так і при зниженні валютних курсів.

При маржинальній торгівлі кожна операція обов'язково повинна мати два етапи (які можуть бути розділені проміжком часу будь-якої тривалості): купівля (продаж) валюти за одним курсом обміну з наступним її продажем (купівлею) за іншим (або ж тим самим) курсом. Перша дія називається відкриттям позиції, а друга-її закриттям.

Основні валюти, якими торгують на "форекс": долар США (USD), євро (EUR), японська єна (JPY), англійський фунт стерлінгів (GBP), швейцарський франк (CHF) австралійський і канадський долар (AUD і CAD) та ін.

Основні переваги валютного ринку "форекс" полягають в наступному:

o найбільша у світі кількість учасників і найбільші обсяги валютних операцій;

o відсутність зовнішніх органів регулювання: валютні курси визначаються виключно попитом і пропозицією;

o абсолютна ліквідність і динамічність ринку: угоди укладаються за лічені секунди за "on-line" котируваннями;

o цілодобовий режим роботи протягом усього робочого тижня;

o можливість відкриття позиції на будь-який період та закриття у будь-який момент за бажанням трейдера;

o відсутність комісійних витрат, окрім сплати різниці між ціною купівлі та продажу валют;

o торгівля проводиться за принципами маржинальної торгівлі, що дає можливість одержання прибутку, який перевищує вкладену в операції суму;

o доступність як для професійних, так і для непрофесійних учасників валютного ринку;

o можливість укладання угод у будь-який зручний для трейдера час.





Дата публикования: 2014-10-23; Прочитано: 584 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...